کتاب سیستم عامل

کتاب سیستم عامل

کتاب سیستم عامل

توجه: این کتاب بر اساس ویراست‌های جدید سه نویسنده مشهور این درس یعنی آبراهام سیلبرشاتز، ویلیام استالینگز و اندرو تنن‌بام نگارش شده است.

توجه: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منابع درس سیستم عامل کتب آبراهام سیلبرشاتز، ویلیام استالینگز و اندرو تنن‌بام معرفی شده‌اند.

توجه: این کتاب به طور کامل شامل حل فوق تشریحی تست‌های کنکور دولتی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ می باشد.

توجه: بخش درسنامه سیستم عامل و حل تشریحی تست‌های کنکور دولتی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۸ در جزوه سیستم عامل بابان منتشر شده است.

توجه: از سال ۱۳۸۹ به بعد مرجع اصلی طرح سوال درس سیستم عامل، کتاب آبراهام سیلبرشاتز بوده است، بنابراین کتاب سیستم عامل راهیان ارشد، بر پایه همین مرجع اصلی نگارش شده است.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب مفاهیم اولیه، مدیریت فرآیندها و زمان‌بندی پردازنده و مدیریت نخ داشته‌اند، به طور میانگین ۱ تا ۳ تست از ۴ تا ۶ تست مطرح شده در درس سیستم عامل در سال‌های اخیر از مطالب مفاهیم اولیه، مدیریت فرآیندها و زمان‌بندی پردازنده و مدیریت نخ بوده است. بنابراین مطالب مفاهیم اولیه، مدیریت فرآیندها و زمان‌بندی پردازنده و مدیریت نخ از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب مدیریت حافظه اصلی، مدیریت حافظه مجازی، مدیریت فرآیندها و نخ‌های هم‌روند، مدیریت بن بست و مدیریت دیسک داشته‌اند، به طور میانگین ۲ تا ۴ تست از ۴ تا ۶ تست مطرح شده در درس سیستم عامل در سال‌های اخیر از مطالب مدیریت حافظه اصلی، مدیریت حافظه مجازی، مدیریت فرآیندها و نخ‌های هم‌روند، مدیریت بن بست و مدیریت دیسک بوده است. بنابراین مطالب مدیریت حافظه اصلی، مدیریت حافظه مجازی، مدیریت فرآیندها و نخ‌های هم‌روند، مدیریت بن بست و مدیریت دیسک از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: بخش درسنامه سیستم عامل و حل تشریحی تست‌های کنکور دولتی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۸ در جزوه سیستم عامل بابان منتشر شده است.

مشخصات کتاب سیستم عامل

عنوان کتاب: سیستم عامل

مقطع: کارشناسی ارشد

مولف: ارسطو خلیلی فر

ناشر: انتشارات راهیان ارشد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحات: ۲۸۴

سال انتشار: ۱۳۹۶

مقدمه مولف کتاب سیستم عامل

به‌نام خدا

به‌نام خداوند جان و خرد                    کزین برتر اندیشه برنگذرد

کتاب حاضر، کامل‌ترین مرجع آموزش حل تشریحی سوالات درس سیستم عامل، ویژه کنکور کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات می‌باشد. با توجه به اهمیت خاصی که درس سیستم عامل برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد دارد، بعد از سال‌ها تدریس و تحقیق، تصمیم گرفتم، این مجموعه خاص را به شیوه‌ای منحصربه‌فرد جمع‌آوری نمایم. در حال حاضر اکثر اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور از کتاب‌‌‌های سه نویسنده مشهور این درس یعنی آبراهام سیلبر شاتز، ویلیام استالینگز و اندرو اس تنن‌بام استفاده می‌کنند و عموم تست‌های مطرح شده در چند سال اخیر از مفاهیم همین کتاب‌ بوده است. لذا بر آن شدم تا با بهره‌گیری از نوشته‌های این کتب مرجع و برخی منابع معتبر دیگر، کتابی را به صورت جامع به رشته تحریر درآورم. این کتاب تلاش نموده است تا مباحث مطرح شده را برمبنای تدریس دانشگاهی و براساس سرفصل‌های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و منطبق با مفاهیم و مباحث تدریس شده در دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان بررسی و تبیین نماید.

این کتاب در هشت فصل و براساس جدیدترین تغییرات منابع و آزمون‌های کارشناسی ارشد تنظیم شده است.

این کتاب علاوه براینکه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد، قابل استفاده است، مرجع ارزنده و جامعی برای آموزش این درس در دانشگاه‌ها می‌باشد.

با کمال میل خرسندم که مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از همه عزیزانی که در تهیه این کتاب نقش داشته‌اند به واسطه حمایت‌های بی‌دریغشان تقدیم نمایم.

از جناب آقای جعفر بدوستانی ریاست محترم انتشارات آزاده (راهیان ارشد) جناب آقای امیرحسین عالی‌خانی مدیریت محترم بخش آموزش که در به ثمر رساندن این اثر بسیار محبت کرده‌اند، سپاسگزاریم.

جناب آقای امیر بدوستانی مدیریت محترم بخش نشر و چاپ انتشارات به پاس سخت‌کوشی و تلاش فراوانشان، کمال تشکر و قدردانی را می‌نمایم.

هم‌چنین سرکار خانم فرزانه محمدلو که انجام امور اجرایی کتاب را برعهده داشتند، کمال تشکر و قدردانی را می‌نمایم.

در پایان دوست دارم در یک بیان صمیمانه، به خوانندگان محترم، ابراز کنم که در نوشتن این کتاب چیزی به جز عشق و خدمت را لحاظ نکرده‌ام. تمام فکرم آن بوده که هرآنچه در توان دارم را در این مسیر به کار گیرم.

با وجود دقت فراوانی که در تهیه این اثر به‌کار رفته است، وجود اشتباه در آن اجتناب‌ناپذیر است. لذا از تمامی دوستان، اساتید و دانشجویان عزیز خواهشمندم هرگونه نظر و پیشنهاد در زمینه اصلاح یا بهبود این کتاب را از طریق سایت:

khalilifar.ir

و یا صفحه اینستاگرام:

arastoo.khalilifar

و یا صفحه تلگرام:

arastookhalilifar@

و یا به طور مستقیم با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۳۰۶۶۰۲ با من در میان بگذارند.

امید است که این خدمت ناچیز مورد قبول خداوند متعال قرار گرفته و قابل استفاده شما عزیزان باشد.

ارسطو خلیلی‌فر

سرفصل‌های کتاب سیستم عامل

فصل اول: مفاهیم اولیه


فصل دوم: مدیریت فرآیندها و زمان‌بندی پردازنده


فصل سوم:  مدیریت نخ


فصل چهارم: مدیریت حافظه اصلی


فصل پنجم: مدیریت حافظه مجازی


فصل ششم: مدیریت فرآیندها و نخ‌های هم‌روند


فصل هفتم: مدیریت بن‌بست


فصل هشتم: مدیریت دیسک

نتایج دوستان از کلاس‌ها، کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی

http://cdn.khalilifar.ir/2017/10/OS_1396.jpg

نتایج دولتی۹۶

منبع: جزوه سیستم عامل بابان و کتاب سیستم عامل راهیان ارشد
مولف: ارسطو خلیلی فر


کلاس حضوری + کلاس آنلاین + فیلم آموزشی

تلفن دفتر بابان:
۰۲۱-۷۷۹۷۲۸۶۸
۰۲۱-۷۷۹۷۳۳۸۶
دپارتمان تخصصی کامپیوتر و آی تی
موسسه بابان

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد. همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد. موفق و پیروز باشید. ارسطو خلیلی فر

34 پاسخ ها
دیدگاه های جدیدتر »
 1. روهام
  روهام می گوید:

  سلام استاد
  کتابتون ب صورت کامل طبقه بندیه و درسنامه مستقل نداره و در قالب تست ها بیان شده!با این تفاسیر تمام مطالب رو پوشش داده؟!؟حتی مطالبی ک تست ازش مطرح نشده باشه تا حالا

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   کتاب سیستم عامل راهیان ارشد کاملا مثل کتاب نارنجی پایگاه داده من شامل حل خیلی تشریحی هست، در کنار این کتاب جزوه سیستم عامل ما هم بررسی کامل کنید، جزوه + کتاب راهیان ارشد

   پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   ممنون،
   ما در هنگام انتشار کتاب استاندارد خاصی رو مد نظر داریم، طوری که دانشجو رو از هر کلاس و منبع دیگری بی نیاز کنیم، کتاب سیستم عامل هم به همین شیوه منتشر خواهد شد.

   پاسخ
 2. arshad
  arshad می گوید:

  سلام استاد خسته نباشید یک سوال از درس سیستم عامل داشتم در فصل مدیریت فرایند های همروند در بخش سمافور عمومی در این قسمت
  ۱- برای سناریو ازمون ۴ همیشه با فرض اینکه تابع ورودی وخروجی اتمیک اجرا میشود پیش میرویم یعنی این فرض جز ثابت این سناریو هست
  ۲- اگر همیشه این فرض را در سناریو ازمون ۴ در نظر بگیریم در این صورت اجرا سناریو ازمون ۴ این طوری درست هست : که فرایند p0 و p1 تابع wait را همزمان صدا میکنند ولی فرایند p0 تابع wait را ۱ns زودتر صدا میکند با پیش فرض اتمیک بودن این تابع فرایند p0 تابع wait را کامل اجرا میکند و وارد خط اول ناحیه بحران میشود حال تعویض متن انجام میشود و cpu به p1 داده میشود پس p1 تابع wait را صدا میزند و چون مقدار count منفی هست پس p1 وارد صف میشود ومیخوابد
  ۳- اگر لطف کنید و نحوه اجرای سناریو ازمون ۴ برای سمافور عمومی را گام به گام بگویید ممنون میشوم

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   داخل صدای کلاسی کامل توضیح دادم، دقت کن اتمیک بودن، فرض نیست، بلکه اتمیک بودن توسط سیستم عامل برقرار هست و پیاده سازی شده است، نحوه پیاده سازی هم داخل صدای کلاسی توضیح دادم، اگه جزئی سوالی هست بپرس توضیح بدم

   پاسخ
 3. ابوالعباسی
  ابوالعباسی می گوید:

  سلام استاد خسته نباشید
  اگه میشه قوانین چهار گانه سیستم عاملتون رو هم مثه پایگاه داده بصورت فیلم بزارید
  حقیقتا با ویس زیاد بچه ها نمیفهمن
  ممنون میشم این کار رو کنید
  حقیقتا که قوانین ۴ گانه ارسطو پایگاه محشر بود
  منتظر قوانین ۴ گانه ارسطو سیستم عامل بصورت فیلم هستیم

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   داخل صدای کلاسی گفتم، ولی برسم چشم حتما منتشر می کنم، داخل کتاب سیستم عامل راهیان ارشد هم تشریح کردم به طور کامل

   پاسخ
 4. فاطمه
  فاطمه می گوید:

  دوستانی که صدا ها رو گوش کردند میشه بگین صدای شروع فصل نخ کدوم هست چون من دانلود کردم صداها به این صورت هست ۴-۱ فایل بعدی ۴-۲-۲ هست که هماهنگ با اول جزوه نخ نیست یعنی فکر کنم فایل ۴-۲-۱ موجود نیست یا من پیداش نمیکنم

  پاسخ
 5. ahmad
  ahmad می گوید:

  درود بر شرف شما هر کجا هستید و هر که هستید بسیاری در این اوضاع واقعا با مشکلات مالی شدید روبرو هستند این اقدام شما یعنی انسانیت و شرف
  پاینده باشید

  پاسخ
 6. مینا
  مینا می گوید:

  سلام روزتون بخیر
  میبخشید استاد من جزوه فرایندهای همروند رو مطالعه کردم.بالا در کامنت ها اشاره کردید به یه سری روش ها در فصل فرایندهای همروند،این روشهای حل تست رو در ویس ها هستش ؟
  خیلی سپاسگزارم

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   بله در صدای کلاسی فصل فرآیندهای هم روند هست در کتاب سیستم عامل راهیان ارشد هم منتشر شده است

   پاسخ
 7. arshad
  arshad می گوید:

  سلام خسته نباشید
  با توجه به اینکه دو فایل ویس برای فصل ۷ قرار گرفته ایا فایل های ویس دیگری برای این فصل وجود دارد که در اینجا قرار نگرفته است ؟

  پاسخ
 8. hediyeh
  hediyeh می گوید:

  سلام استاد ویس مدیریت رو دیسک رو خیلی وقت پیش فرمودید از بچه های کلاس میگیرید فکر کنم به دلیل مشغله زیاد یادتون رفته.خواهش میکنم بذاریدش.
  ممنونم

  پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *