برنامه متعادل

برنامه‌ی متعادل، الگوی نسبتا ثابتی است که حداقل برای چند هفته می‌تواند رفتار آموزشی شما را تنظیم و هدایت کند، برنامه‌ی متعادل را زمانی تنظیم می‌کنید که اطمینان نسبی از توانایی خود به دست آورده باشید. به طور معمول برای شناخت توان واقعی به زمانی در حدود ۴ تا ۶ هفته نیاز دارید. زیرا شما نمی‌توانید پس از یک هفته مطمئن شوید هفته‌ای چند ساعت درس می‌خوانید و این برنامه با توجه به وضعیت شما (شاغل، دانشجو، متأهل) می‌تواند متفاوت باشد.

اکثر داوطلبان در یکی دو هفته‌ی اول دوپینگ می‌کنند. شما زمانی که تصمیم می‌گیرید به طور جدی مطالعه کنید و با برنامه باشید به خودتان می‌گویید من از امروز انسان دیگری شده‌ام، اراده کرده‌ام تا واقعا زحمت بکشم، با جدیت درس بخوانم، اتلاف وقت را به حداقل برسانم و حتما به هدف خود برسم. در هفته‌ی اول خیلی بیش‌تر از حد معمول درس می‌خوانید ولی باز هم متوجه می‌شوید میزان مطالعه‌تان از انتظاری که داشتید کم‌تر است. هفته‌ی دوم احتمالا همت بیش‌تری خواهید کرد و بیش‌تر درس خواهید خواند. اما هفته‌ی سوم می‌گویید این که زندگی نشد! با این وضع، زندگی من تباه می‌شود، من که نمی‌توانم این همه سختی را تحمل کنم، انگیزه‌تان هم کمی سست شده است و کار، آن جاذبه‌ی اولیه خود را از دست داده است. پس یک باره ساعات مطالعه‌تان کاهش می‌یابد. بار دیگر پس از یکی دو هفته با نگرانی از این که شاید نتوانید خود را برای کنکور آماده کنید بر ساعات مطالعه خود می‌افزایید. بنابراین حداقل پس از گذشت ۴ یا ۵ هفته می‌توانید از توان واقعی خود آگاهی بیابید. یعنی زمانی که رفتار آموزشی شما به وضعیت متعادل درآمده است. در این زمان است که با در نظر گرفتن میانگین ساعات مطالعات هفتگی، نقاط قوت و ضعفتان در دروس مختلف و اهمیت و ضریب دروس در کنکور، برنامه‌ی متعادلی برای چند هفته‌ آینده تنظیم می‌نمایید. یک جدول جمع‌بندی ساعات مطالعات مفید هفتگی، فراز و نشیب کار مطالعاتی شما را در دروس مختلف نشان می‌دهد و شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا در طی هفته‌های مختلف دروس را به طور هماهنگ، یکنواخت و متعادل خوانده‌اید یا خیر؟ و اگر در چند هفته متوالی به دلیل تمایلات خود به طور ناخودآگاه به درسی بیش از حد اهمیت داده‌اید و یا به درسی کم توجهی کرده‌اید، دروس را در حد اهمیت خودشان مطالعه نمایید. البته لازم است در این‌جا به نکته‌ی مهمی اشاره کنیم این امری بدیهی است که هر کس علایق و استعدادهای خاص خود را دارد. همه افراد نمی‌توانند در تمام زمینه‌ها و از جمله در تمام دروس در یک حد موفق باشند. یک داوطلب موفق و برجسته در المپیاد ریاضی شاید در درس هوش مصنوعی و رباتیک خیلی موفق نباشد و اساسا علاقه‌ی زیادی به مطالعه‌ی این درس نداشته باشد، اما شما برای آن‌که در کنکور موفق شوید مجبور هستید همه‌ی دروس را به طور متعادل مطالعه نمایید.

داوطلبی که در همه‌ی دروس به طور متعادل مطالعه می‌کند به مراتب از داوطلب دیگری که در یک درس بسیار مسلط است و در درس دیگر ضعف دارد، نتیجه‌ی بهتری خواهد گرفت. شاید شما تمایل زیادی به مطالعه‌ی یک درس نداشته باشید و برعکس بخواهید بخش اعظم وقت خود را به درس دیگری اختصاص دهید. این کار را می‌توانید در دانشگاه و یا در تحقیقات علمی و فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی آینده خود انجام دهید و در یک زمینه خاص به مدارج عالی برسید، اما اکنون که خود را برای یک آزمون خاص به نام کنکور آماده می‌سازید حتما باید دروس را به طور متعادل مطالعه نمایید. باز هم تأکید می‌کنیم در کنکور، نتیجه‌ی متعادل خوب در تمام دروس به مراتب بهتر از نمره‌ی عالی در یک درس و نمره ی بسیار کم در درس دیگر است.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *