رایانش امن

معرفی گرایش رایانش امن

مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد.

دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و پیچیده تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوریهائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.

اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.
اما هدف از امنیت اطلاعات این است که تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد و از انجام فعالیتهای غیر مجاز ممانعت به عمل آید. منظور از فعالیت‌های غیر مجاز، دسترسی، استفاده، افشاء، خواندن، نسخه برداری یا ضبط، خراب کردن، تغییر و دستکاری اطلاعات است.

متخصصین رشته امنیت اطلاعات باید قادر باشند از حملات هکرها (نفوذگران) و سارقان اینترنتی، حملات Dos  و DDos و برنامه های مخرب ویروسها و … تا حد قابل قبولی جلوگیری نموده و يا در صورت بروز، سيستم‌ها را سريعاً ريکاوري کنند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایشامنیت اطلاعات، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای فناوری اطلاعات (IT) (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی (سرفصل) ارشد فناوری اطلاعات گرایش رایانش امن و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلي : 18 واحد
دروس اختیاری : 6 واحد
سمینار : 2 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دروس اصلی

مباني امنيت اطلاعات

امنيت شبكه

امنيت پايگاه داده ها

معما شناسي كاربردي

سيستم هاي كامپيوتري امن

پروتكل هاي امنيتي

سمينار

پايان نامه

دروس اختیاری

معماري امنيتي

امنيت تجارت الكترونيك

سيستم هاي ارتباطي امن

نبرد اطلاعاتي

تئوري اعداد مقدماتي

تئوري اطلاعات و كدينگ

مشخصات

سيستم عامل پيشرفته

مدل هاي فرمال و امنيت اطلاعات

اختفاء اطلاعات

مديريت سيستم هاي امن

مباحث پيشرفته در امنيت اطلاعات

تئوري رياضي بازي ها

محاسبات زيستي

آزمايش و نگهداري نرم افزار

دانشگاههایی که در رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایش رایانش امن پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 1395

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه تهران

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه شاهد

دانشگاه صنعتی مالک اشتر

دانشگاه جامع امام حسین (ع)

دانشگاه اصفهان

دانشگاه شیراز

دانشگاه تبریز

تهیه و تنظیم

ارسطو خلیلی فر

سرویس دانشگاهی پایگاه خبری بابان نیوز