ریاضیات کنکور ارشد کامپیوتر و آی تی دولتی ۹۸

برای دوستانی که کمی دیر شروع کرده‌‌اند یا از تابستان آغاز کرده اند و اکنون نگران زمان هستند:
ببینید عزیزان، ابتدا باید ریاضیات پایه را تقویت کنید. منظورم بحث‌های پایه مثل محاسبات ساده، عبارات جبری، لگاریتم‌ها، بسط دوجمله‌ای، سیگما و سری، انتگرال‌های پایه و فرمول‌های مشتق است.
برای این منظور از متن‌های pdf کانال تلگرام ما استفاده کنید. در مرحله‌ی بعدی به سراغ درس‌هایی بروید که پیشنیاز همه‌ی دروس دیگر هستند.

ریاضیات گسسته

 ساختمان‌های گسسته یا همان ریاضیات گسسته را باید جدی بگیرید. به ویژه بحث‌های شمارشی، ترکیبیات، روابط بازگشتی، گراف‌ها، انواع روابط و منطق را باید حتما مسلط شوید. منطق و سورها را برای درس مدار منطقی، هوش مصنوعی و پایگاه داده  لازم دارید. روابط و انواع آنها را در پایگاه داده لازم دارید. گراف‌ها و درخت‌ها را نیز در درس طراحی الگوریتم نیاز خواهید داشت.
از بین سایر دروس مربوط به ریاضیات یعنی ریاضی عمومی، معادلات دیفرانسیل و آمار و احتمال، لااقل یکی را کامل بخوانید و دوتای دیگر را هم در حدی که نیمی از سوالات را جواب بدهید مطالعه کنید.

ریاضی عمومی

توصیه‌ی من همیشه جدی گرفتن درس ریاضی عمومی بوده است. تسلط بر این درس یعنی پاسخ دادن به ۸ تست و احتمالا پاسخ دادن به تست‌های مرتبط سایر دروس. برای مثال سری‌ها را بلد باشید، تست تابع مولد را در گسسته و تست حل معادلات دیفرانسیل با روش سری‌ها را حل می‌کنید.
هرچه به فصل‌های پایانی ریاضی عمومی ۲ نزدیک می‌شوید، تست‌ها ساده‌تر می‌شوند. خیلی در فصل تابع و حد و مشتق یک متغیره درجا نزنید. میوه‌های رسیده و آبدار در فصل های آخر قرار دارند. با صرف وقت کمتری هم می‌توانید در آنها به تسلط برسید.

 معادلات دیفرانسیل

 معادلات دیفرانسیل در بین دروس ریاضی کمترین حجم را دارد و البته ۴ تست از آزمون را شامل می‌شود، که پیشنهاد خیلی خوبی برای انتخاب این درس برای مطالعه است. فصل اول این درس یعنی معادلات مرتبه یک، تجربه بالا و تمرین زیاد برای تشخیص نوع معادله و هم تسلط به انتگرالگیری را لازم دارد. فصل سوم یعنی روش سری‌ها خیلی خوب و ساده برای حل تست است. تبدیل لاپلاس هم چون سوالاتش خیلی تنوع ندارد  مناسب حل تست است.

 آمار و احتمال

 آمار و احتمال داستان متفاوتی دارد. اگر در درس ریاضیات گسسته، فصل شمارش و ترکیبیات را خوب خوانده باشید، یکی از تست‌های آمار احتمال را با همان اطلاعات می‌توانید حل کنید. در این درس هم ۴ تست دارید. البته حداکثر در یکی از آنها به فرمول جایگشت و شمارش و … نیاز پیدا می‌کنید. ۲ تست دیگر معمولا در مورد متغیرهای تصادفی پواسون، نمایی، دوجمله‌ای، نرمال و روابط بین آنها است. یکی از تست‌ها هم مربوط به فصل‌های آخر یعنی  برآوردگرها و آزمون فرضیه است که بر خلاف اسمشان بسیار ساده هستند و الگوهای تکراری دارند. اگر آمار احتمال را به قصد شرکت در کنکور ارشد میخوانید در فصل‌های اول درجا نزنید.میوه‌های رسیده‌تر و ساده‌تر در فصل‌های آخر هستند.
.
در مورد دروس تخصصی با اساتید این دروس مشورت کنید.
یکی از ویژگی‌هایی که من در دوره‌های آنلاین و آفلاین بابان دروس  ریاضیات گسسته، ریاضی عمومی، معادلات دیفرانسیل  و آمار و احتمال رعایت کرده‌ام این است که تا حد امکان فصل‌های مهم‌تر را که سهم ثابتی از آزمون سنجش دارند در ابتدای کلاس گفته‌ام. برای مثال در درس گسسته، پس از منطق و روابط بازگشتی و ترکیبیات و تابع مولد به سراغ تشریح گراف رفته‌ام، سپس روابط، شبکه‌ها، نظریه مجموعه‌ها و نظریه اعداد را گفته‌ام. این دوره در هماهنگی کامل با محتوای کتاب ریاضیات گسسته انتشارات راهیان ارشد است، ولی فصل‌ها با این ترتیب گفته شده‌اند:
۱.۲.۳.۴.۸.۵.۶.۷.۹
کاملترین دوره تدریس این درس که در حدود ۷۵ ساعت است، تمام جزئیات با حوصله و بدون شتاب گفته شده‌اند و طی همان دوره درسی، حدود ۲۵۰ تست از مهمترین سوالات آزمون ارشد حل شده‌اند. ضمن آنکه دوره نکته تست ۲۰ ساعته هم به همراه همین دوره تقدیم شما خواهد شد که شروع آن از ۱۵ بهمن است.
به همین ترتیب در  ریاضی عمومی نیامده‌ایم در فصل تابع و حد و مشتق یک متغیره وقت تلف کنیم و سپس فصل‌های مهم‌تر را با عجله و ناقص بگوییم.
بلکه از سری‌ها شروع کرده‌ایم، انتگرال یگانه و دوگانه و سه‌گانه و گرین و دیورژانس را گفته‌ایم . حین تشریح و تدریس این فصل‌ها، مختصات قطبی و اعداد مختلط گفته شده است و سپس مشتق چند متغیره به ‌ای گفته شده است که ضمن آن مشتق یک متغیره هم تحت پوشش قرار بگیرد.
پس از بررسی فصل‌‌هایی که سهم ثابتی در آزمون دارند، در جلسات پایانی بحث‌های ساده‌تر و پایه مثل ماتریس، دامنه و برد، تابع معکوس و … گفته می‌شود.
این دوره در یک زمان حدود ۵۰ ساعته، که در آن تعداد بسیار زیادی تست آزمون ارشد به عنوان مثال‌های درسی حل شده‌اند شما را آماده تست زنی نتیجه‌گرا می‌کند. دوره نکته تست هم از ۱۵ بهمن آغاز خواهد شد.
در درس معادلات دیفرانسیل هم، اول فصل سوم یعنی روش سری‌ها گفته‌ شده است و بعد به سراغ معادلات مرتبه دو، مرتبه یک و در نهایت تبدیل لاپلاس رفته‌ایم.
خوبی این دوره آن است که مختصر و مفید یکراست به سراغ چیزی که قرار است در آزمون با آن روبرو شوید می‌رود.
این دوره حدودا ۳۰ ساعت است و نکته تست آن هم از ۱۵ بهمن آغاز می‌شود.

 

ابوالفضل گیلک

مولف کتب انتشارات راهیان ارشد

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *