سیستم‌های چندرسانه‌ای

معرفی گرایش سیستم‌های چندرسانه‌ای

مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد.

دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و پیچیده تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوریهائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.

اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.
استفاده از رسانه‌های مختلف، مانند صدا، عکس، ویدئو، انیمیشن، متن و… در کنار یکدیگر جهت انتقال بهتر پیام را چندرسانه‌ای گویند، که در مقابل برنامه‌های صرفاً متنی به کار می‌رود.

اما هدف از رشته سیستمهای چند رسانه ای، تربیت متخصصانی با قابلیت شناسایی نیاز سیستمهای چند رسانه ای (Multimedia) در انواع سیستمهای نرم افزاری و اطلاعاتی و نیز قابلیت طراحی و اجرای سیستمهای چند رسانه ای می باشد.
موضوعاتی از قبیل : پويا نمايي(انیمیشن) و گرافيك پیشرفته، فشرده سازي اطلاعات و مدیریت توسعه نرم افزار، از جمله مباحث تخصصی این رشته محسوب می شود.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایش سیستمهای چند رسانه ای، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای فناوری اطلاعات (IT) (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.
برنامه درسی (سرفصل) ارشد فناوری اطلاعات گرایش سیستمهای چند رسانه ای و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلي : 15 واحد
دروس اختیاری : 9 واحد
سمینار : 2 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دروس اصلی

پويا نمايي و پويا نمايي سه بعدي

گرافيك كامپيوتر هاي پيشرفته

مديريت توسعه نرم افزار

فشرده سازي اطلاعات

طراحي واسط كاربر

روش تحقيق و سمينار

پايان نامه

دروس اختیاری

ساخت محيط هاي مجازي

ارتباطات تصويري

پردازش تصاوير ديجيتال

بينايي ماشين

مباحث پيشرفته در چند رسانه اي ها

شبكه هاي چند رسانه اي

مصور سازي اطلاعات

پردازش گفتار ديجيتال براي چند رسانه اي ها

مديريت ارتباط با مشتري

دانشگاه‌هایی که در رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش سیستم‌های چند رسانه‎‌ای پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۳۹۵

دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی-تهران

دانشگاه رازی کرمانشاه

تهیه و تنظیم

ارسطو خلیلی فر

سرویس دانشگاهی پایگاه خبری بابان نیوز