فناوری اطلاعات

معرفی گرایش فناوری اطلاعات

مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات (IT) همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد.

دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی فناوری اطلاعات (IT) بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و پیچیده تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوری هایی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.

اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.

کارشناسی ارشد مهندسی فناوري اطلاعات يک رشته ميان رشته‌اي بين کامپيوتر و برق(شاخه مخابرات) است که در آن مباحث مربوط به توليد، پردازش، حفظ و عرضه اطلاعات به حوزه کامپيوتر و مباحث مديريت اطلاعات و فرآيندهاي آن به حوزه برق (مخابرات) مربوط مي شود viagra senza ricetta.

رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات ، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل دروس) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، معرفی سایر گرایشهای کارشناسی ارشد و دکترایمهندسی فناوری اطلاعات (IT) (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی)، بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)  ارایه می شود..

برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلی اجباری : حداقل 9 واحد
دروس تخصصی اختیاری : حداکثر 15 واحد
پایان نامه : 6 واحد
سمینار : 2 واحد

دروس اصلی

سیستمهای چند رسانه ای

تجارت الکترونیکی

رمز نگاری

یادگیری الکترونیکی

برنامه ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات

مدیریت ارتباط با مشتری

سیستمهای مدیریت امنیت فناوری اطلاعات

پایگاه داده پیشرفته

دروس اختیاری

بازیابی هوشمند اطلاعات و وب کاری

اختفاء اطلاعات

پروتکل های امنیتی

مهندسی دانش و سیستم خبره

برنامه ریزی منابع سازمانی

هوش تجاری

امنیت پایگاه داده

امنیت شبکه

شبکه های بی سیم و موبایل

مدیریت سیستمهای امن

پردازش تصویر

پردازش گفتار

تجزیه و تحلیلی الگوریتم های پیشرفته

شبکه های عصبی

مهندسی وب

شبیه سازی کامپیوتری

مبانی امنیت اطلاعات

پردازش زبانهای طبیعی

سیستمهای کامپیوتری امن

سیستمهای تصمیم یار

مدیریت دانش

سیستمهای عامل پیشرفته

محاسبات تکاملی

شبکه های کامپیوتری پیشرفته

معماری امنیتی

انبارهای داده و داده کاوی

بینایی ماشین

مهندسی فناوری اطلاعات

تعامل انسان و کامپیوتر

سیستمهای فازی

زبانهای برنامه نویسی وب

مباحث ویژه در سیستمهای اطلاعاتی 1و2

دانشگاه‌هایی که در رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش گرایش فناوری اطلاعات پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۳۹۵

دانشگاه تهران

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

دانشگاه الزهرا

دانشگاه بیرجند

دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان

دانشگاه شیراز

دانشگاه صنعنی ارومیه

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان-تبریز

تهیه و تنظیم

ارسطو خلیلی فر

سرویس دانشگاهی پایگاه خبری بابان نیوز