مدل توسعه‌ی مبتنی بر مؤلفه شیء­گرا

‏مؤلفه یک قطعه‌ی آماده، کاربردی و پیاده‌سازی شده است که دارای واسط لازم جهت اتصال با سایر قطعات و استقرار در بخشی از یک سیستم عملیاتی می‌باشد.

‏در دیدگاه شیءگرا، به مؤلفه پیمانه نیز گفته می‌شود. در حیطه مهندسی نرم‌افزار شیءگرا، واحد مؤلفه، یک قطعه‌ی عملیاتی مبتنی بر کلاس است که بر دو نوع می‌باشد:

۱) کلاس کاربردی: مانند کلاس دانشجو که برنامه‌نویس آن را می‌نویسد و به دلیل داشتن شرایط قابل حمل به شکل ذاتی، می‌تواند به عنوان یک قطعه‌ی آماده و قابل استفاده‌ی مجدد در پروژه‌های بعدی مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

۲) کلاس سیستمی: مانند کلاس جعبه‌ی متن که کامپایلر تعاریف آن را فراهم می‌کند و می‌تواند به عنوان یک قطعه‌ی آماده و قابل استفاده‌ی مجدد، در پروژه‌ها مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

‏این مدل از نظر ماهیت، مدلی تکاملی است و ساختاری تکرار‌شونده را برای توسعه‌ی نرم‌افزار در پیش می‌گیرد. اما در تولید برنامه‌های کاربردی از مؤلفه‌های آماده استفاده می‌کند، در واقع این مدل، برنامه را با استفاده از ترکیب و سرهم­کردن قطعات نرم‌افزاری از پیش ساخته شده می‌سازد.

‏روال استقرار کلاس در معماری نرم‌افزار (ساختار برنامه یا اسکلت برنامه) براساس مدل توسعه‌ی مبتنی بر مؤلفه شیءگرا به صورت زیر است:

۱- شناسایی کلاس مورد نیاز برنامه

۲- ‏جستجوی کلاس در کتابخانه‌ی کلاس‌های سیستمی یا کاتالوگ کلاس‌های کاربردی

توجه: کلاس‌های کاربردی ایجاد شده در پروژه‌های قبلی در کاتالوگ کلاس‌های کاربردی، نگهداری می‌شوند.

۳- ‏در صورت وجود کلاس‌های مورد نیاز در کتابخانه‌ی کلاس‌های سیستمی یا کاتالوگ کلاس‌های کاربردی، کلاس استخراج و دوباره استفاده می‌شود. در غیراینصورت کلاس مورد نیاز ایجاد می‌گردد.

۴- کلاس در معماری نرم‌افزار (اسکلت برنامه) استقرار می‌یابد.

۵- انجام تست برای اطمینان از صحت کار انجام می‌شود.

توجه: دقت کنید که مراحل فوق مبتنی بر تکرار و تکامل صورت می‌گیرد، یعنی پروژه به تدریج و براساس تکرار، تکامل می‌یابد.

توجه: زمان و هزینه‌ی فرآیند تولید نرم‌افزار براساس مدل توسعه‌ی مبتنی بر مؤلفه شیءگرا به دلیل استفاده از قطعات آماده (قابلیت استفاده مجدد) کاهش چشمگیری دارد. در واقع یک قطعه با قابلیت استفاده‌ی مجدد یک بار ساخته می‌شود و بارها و بارها استفاده می‌شود و این یعنی سودآوری!

ارسطو خلیلی‌فر

مولف کتاب مهندسی نرم افزار راهیان ارشد

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *