مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

معرفی گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات (IT) همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد.
دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی فناوری اطلاعات (IT) بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و پیچیده تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوری هائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.
اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.

اما اهمیت مدیریت سیستمهای اطلاعات در چیست؟

در دنیای امروز، سازمانها با انبوهی از اطلاعات مواجه هستند که این اطلاعات باید تحلیل، قابل فهم، نگهداری و بازیابی گردد. وقتی مدیر یک سازمان می خواهد تصمیم بگیرد، داده ­های فراوانی که اغلب مفید نیستند، در اختیارش قرار می‌گیرد. این داده ها باید پالایش و معنی‌دار شوند و به اطلاعات مفید تبدیل شوند. اینجا است که نیاز به سیستم­های اطلاعات و مدیریت آنها احساس می شود.

به بیان دیگر، مديريت کسب و کار پوياي امروز نيازمند بکارگيري سيستم هاي اطلاعاتي و نرم افزارهاي سازماني است و در اين ميان همواره افرادي با قدرت تحليل بالا و زاويه ديد و سابقه کسب و کار مورد نياز هستند تا فرايندهاي کسب و کار را تحليل و با طراحي و توسعه سيستم هاي اطلاعاتي و نرم افزارهاي مورد نياز آن کسب و کار، امکان پیشبرد اهداف سازمانها را فراهم نمایند. این کار توسطمهندس فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات انجام می پذیرد.

رشته مدیریت سیستمهای اطلاعات همچنان که از نامش پیداست، به سه بحث گسترده ی مدیریت، سیستم و اطلاعات پیوند خورده است. لذا رشته کارشناسی ارشد مدیریت سیستمهای اطلاعات به دنبال تربیت متخصصانی است که قادر به شناسایی نیاز سیستمهای اطلاعاتی و نیز قابلیت طراحی و اجرای سیستمهای اطلاعاتی جهت استفاده در سازمانها باشند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل دروس) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایشمدیریت سیستمهای اطلاعات، معرفی سایر گرایشهای کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی فناوری اطلاعات (IT) (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی)، بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات ارایه می شود.

برنامه درسی (سرفصل) ارشد فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلي : 15 واحد
دروس اختیاری : 9 واحد
سمینار : 2 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دروس اجباری

برنامه ريزي استراتژيك

مديريت توسعه نرم افزار

تست و نگهداري نرم افزار

نيازسنجي اطلاعاتي

برنامه ريزي منابع سازمان

روش تحقيق و سمينار

پايان نامه

دروس اختیاری

مديريت و پشتياني تيم هاي مجازي

مديريت ارتباط با مشتري

انبارهاي داده و داده كاوي

مديريت دانش

سيستم هاي تصميم يار

مباحث پيشرفته در سيستم هاي اطلاعاتي

مهندسي مجدد فرايندهاي تجاري

ذخيره و بازيابي اطلاعات روي وب

طراحي واسط كاربر

امنيت پايگاه داده ها

هوش تجاري

دانشگاههایی که در رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 1395

دانشگاه رازی کرمانشاه

تهیه و تنظیم

ارسطو خلیلی فر

سرویس دانشگاهی پایگاه خبری بابان نیوز