مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

معرفی گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات (IT) همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد.
دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی فناوری اطلاعات (IT) بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و پیچیده تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوری هائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.
اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.

اما اهمیت مدیریت سیستمهای اطلاعات در چیست؟

در دنیای امروز، سازمانها با انبوهی از اطلاعات مواجه هستند که این اطلاعات باید تحلیل، قابل فهم، نگهداری و بازیابی گردد. وقتی مدیر یک سازمان می خواهد تصمیم بگیرد، داده ­های فراوانی که اغلب مفید نیستند، در اختیارش قرار می‌گیرد. این داده ها باید پالایش و معنی‌دار شوند و به اطلاعات مفید تبدیل شوند. اینجا است که نیاز به سیستم­های اطلاعات و مدیریت آنها احساس می شود.

به بیان دیگر، مدیریت کسب و کار پویای امروز نیازمند بکارگیری سیستم های اطلاعاتی و نرم افزارهای سازمانی است و در این میان همواره افرادی با قدرت تحلیل بالا و زاویه دید و سابقه کسب و کار مورد نیاز هستند تا فرایندهای کسب و کار را تحلیل و با طراحی و توسعه سیستم های اطلاعاتی و نرم افزارهای مورد نیاز آن کسب و کار، امکان پیشبرد اهداف سازمانها را فراهم نمایند. این کار توسطمهندس فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات انجام می پذیرد.

رشته مدیریت سیستمهای اطلاعات همچنان که از نامش پیداست، به سه بحث گسترده ی مدیریت، سیستم و اطلاعات پیوند خورده است. لذا رشته کارشناسی ارشد مدیریت سیستمهای اطلاعات به دنبال تربیت متخصصانی است که قادر به شناسایی نیاز سیستمهای اطلاعاتی و نیز قابلیت طراحی و اجرای سیستمهای اطلاعاتی جهت استفاده در سازمانها باشند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل دروس) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایشمدیریت سیستمهای اطلاعات، معرفی سایر گرایشهای کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی فناوری اطلاعات (IT) (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی)، بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات ارایه می شود.

برنامه درسی (سرفصل) ارشد فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد
دروس اصلی : ۱۵ واحد
دروس اختیاری : ۹ واحد
سمینار : ۲ واحد
پایان نامه : ۶ واحد

دروس اجباری

برنامه ریزی استراتژیک

مدیریت توسعه نرم افزار

تست و نگهداری نرم افزار

نیازسنجی اطلاعاتی

برنامه ریزی منابع سازمان

روش تحقیق و سمینار

پایان نامه

دروس اختیاری

مدیریت و پشتیانی تیم های مجازی

مدیریت ارتباط با مشتری

انبارهای داده و داده کاوی

مدیریت دانش

سیستم های تصمیم یار

مباحث پیشرفته در سیستم های اطلاعاتی

مهندسی مجدد فرایندهای تجاری

ذخیره و بازیابی اطلاعات روی وب

طراحی واسط کاربر

امنیت پایگاه داده ها

هوش تجاری

دانشگاههایی که در رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۳۹۵

دانشگاه رازی کرمانشاه

تهیه و تنظیم

ارسطو خلیلی فر

سرویس دانشگاهی پایگاه خبری بابان نیوز