معایب مدلهای تکاملی سنتی

‏مشخصه‌ی اصلی نرم‌افزارهای مدرن امروزی، تغییر پیوسته، در فواصل زمانی بسیار به هم فشرده و با تأکید بسیار بر رضایت مشتری است. شاید تنها چیزی که در دنیا ثابت است، تغییر باشد. در بسیاری موارد، زمان رساندن محصول به بازار، مهمترین خواسته مدیریتی است. اگر زمان مقرر برای ارائه به بازار از دست برود، خود پروژه‌ی نرم‌افزاری ممکن است دیگر بی‌معنا شود.

‏تصور می‌شد مدل‌های فرآیند تکاملی سنتی این مشکلات را برطرف سازند و با این وجود، آنها نیز به عنوان طبقه‌ای عمومی از مدل‌های فرآیند تولید نرم‌افزار، نقطه ضعف‌هایی دارند.

‏به رغم مزایای غیرقابل تردید مدل‌های تکاملی سنتی، دغدغه‌های نیز وجود دارد:

۱- مدل‌های تکاملی سنتی به دلیل قطعی نبودن تعداد چرخه‌های (تکرارهای) لازم برای ساخته شدن محصول، برای برنامه‌ریزی پروژه ایجاد مشکل می‌کند. اکثر تکنیک‌های برآورد و مدیریت پروژه بر پایه چیدمان خطی فعالیت‌ها (یعنی مشخص بودن تعداد گام‌های لازم برای ساخته شدن محصول) استوارند، لذا مدل‌های تکاملی سنتی به خوبی در مدل‌های مدیریتی نمی‌گنجند.

توجه: متدولوژی RUP به دلیل قطعی بودن تعداد چرخه‌های (تکرارهای) لازم برای ساخته شدن محصول (تعداد تکرار برابر چهار گام است) برای برنامه‌ریزی بسیار مناسب است. بنابراین متدولوژی RUP به خوبی در مدل‌های مدیریتی می‌گنجد.

۲- ‏مدل‌های تکاملی سنتی چندان سریع نیستند. زیرا اگر تکامل آنها به سرعت انجام شود، فرآیند دچار بی‌نظمی می‌شود (مثلاً نیازمندی‌ها به خوبی شناسایی نمی‌شوند) و اگر خیلی کند باشد، ممکن است روی بهره‌وری تأثیر منفی بگذارد (مثلاً پروژه در زمان مورد انتظار نرسد).

۳- ‏در مدل‌های تکاملی سنتی، تمرکز بیشتر بر روی انعطاف‌‌پذیری و قابلیت گسترش‌‌پذیری می‌باشد تا بر روی کیفیت. زیرا اگر بخواهیم پروژه‌ای با کیفیت بالا را گسترش دهیم لازم است زمان زیادی را صرف کنیم (به خصوص در چرخه‌های اولیه) که این خود ممکن است فرصتی را که در بازار برای این نرم‌افزار وجود دارد از بین ببرد.

‏توجه: امروزه، چالش پیش روی مهندسان نرم‌افزار، استفاده از مدل فرآیندی است که بتواند بین دو فاکتور مهم سرعت (تولید به موقع) و کیفیت (رضایت مشتری) موازنه برقرار کند. ‏

ارسطو خلیلی‌فر

مولف کتاب مهندسی نرم افزار راهیان ارشد

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *