معماری سازمانی

معرفی گرایش معماری سازمانی

مجموعه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

فناوری اطلاعات همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر کامپیوتر، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار کامپیوتر می‌پردازد.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از کامپیوترها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد.

دانش مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر با هم تفاوت دارند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم مهندسی کامپیوتر را مشابه علم مهندسی مکانیک در نظر بگیریم، مهندسی فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی مهندسی فناوری اطلاعات بسیار از علم مهندسی کامپیوتر وسیع‌تر و پیچیده تر است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوریهائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.

اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.
اما معماری سازمانی چیست؟ در سازمان‌های امروزی که اغلب دارای ابعاد و ساختارهای پیچیده و از نظر فیزیکی توزیع شده هستند، تنها ذکر اینکه چه کارهایی باید توسط چه کسانی (شرح وظایف) انجام شود کافی نیست، بلکه فرآیندها، داده‌ها، اهداف و نقش افرادی که در سازمان انجام وظیفه می‌کنند باید با اهداف و راهبردهای سازمان که در قالب برنامه‌ریزی راهبردی ارائه می‌شوند، همخوانی داشته باشد.

چنین امری مستلزم آن است که سازمان دارای یک نقشه از تمام ابعاد خود باشد تا بتواند با استفاده از این نقشه، روابط بین ابعاد سازمان را درک نموده و در صورت نیاز با تغییرات هماهنگ نماید. این نقشه از سازمان، که حاوی اطلاعات افراد، فرآیندها، مکان‌ها و دیگر ابعاد و خصوصیات سازمان است معماری سازمانی نامیده می‌شود.

معماری سازمانی شامل مدل هاي كسب و كار، فرآیندها، داده ها، سيستم هاي پشتيباني كننده، شبکه و همچنين زيرساختهاي فناوری براي هر دو موضوع معماري وضع موجود و وضع مطلوب است، همچنين در معماري سازماني نياز به استانداردها، ملاحظات امنيتي و يك طرح انتقال مي باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای فناوری اطلاعات (IT) (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی (سرفصل) ارشد فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اجباری : حداقل 12 واحد
دروس اختیاری : حداکثر 12 واحد
سمینار : 2 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دروس اجباری

مهندسي نرم افزار پيشرفته

معماري سازماني فناوري اطلاعات

معماري نرم افزار

الگوهاي معماري

مديريت ارشد فناوري اطلاعات و پروژه هاي ملي

معماري حرفه

توسعه سيستم هاي اطلاعاتي مقياس وسيع

معماري اطلاعات و داده ها

معماري امنيت سيستم هاي اطلاعاتي

دروس اختیاری

امنيت تجارت الكترونيكي

برنامه ريزي منابع سازماني

مهندسي مجدد فرآيندهاي حرفه

مديريت دانش

مدل سازي عامل هاي هوشمند

هوش تجاري

سيستم هاي تصميم يار هوشمند

مباحث پيشرفته در معماري سازماني

دانشگاههایی که در رشته ارشد فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 1395

دانشگاه شهید بهشتی

 

تهیه و تنظیم

ارسطو خلیلی فر

سرویس دانشگاهی پایگاه خبری بابان نیوز