کتاب اصول و مبانی مدیریت

کتاب اصول و مبانی مدیریت

کتاب اصول و مبانی مدیریت

توجه: این کتاب بر اساس ویراست جدید استیفن رابینز ۲۰۱۴ یعنی ویراست پنجم تا نهم نگارش شده است.

توجه: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منبع درس اصول و مبانی مدیریت کتاب مبانی مدیریت استیفن رابینز معرفی شده‌است.

توجه: این کتاب به طور کامل شامل درسنامه‌ای جامع، شیوا و کامل و دقیق در بخش درس و حل فوق تشریحی تست‌های کنکور دولتی از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۷ در بخش حل تست می‌باشد.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب مفاهیم پایه، محیط مدیریت، برنامه‌ریزی، مبانی تصمیم‌گیری، پایه طراحی سازمانی، استخدام و مدیریت منابع انسانی و مدیریت تغییر، استرس و نوآوری داشته‌اند، به طور میانگین ۸ تا ۱۲ تست از ۲۰ تست مطرح شده در درس اصول و مبانی مدیریت در سال‌های اخیر از مطالب مفاهیم پایه، محیط مدیریت، برنامه‌ریزی، مبانی تصمیم‌گیری، پایه طراحی سازمانی، استخدام و مدیریت منابع انسانی و مدیریت تغییر، استرس و نوآوری بوده است. بنابراین مطالب مفاهیم پایه، محیط مدیریت، برنامه‌ریزی، مبانی تصمیم‌گیری، پایه طراحی سازمانی، استخدام و مدیریت منابع انسانی و مدیریت تغییر، استرس و نوآوری از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب مبانی رفتار فردی و گروهی، شناخت تیم‌های کاری، ایجاد انگیزه و پاداش‌دهی کارکنان، رهبری و سرپرستی، ارتباطات و مهارت‌های میان فردی، مبانی کنترل و مدیریت عملیات داشته‌اند، به طور میانگین ۸ تا ۱۲ تست از ۲۰ تست مطرح شده در درس اصول و مبانی مدیریت در سال‌های اخیر از مطالب مبانی رفتار فردی و گروهی، شناخت تیم‌های کاری، ایجاد انگیزه و پاداش‌دهی کارکنان، رهبری و سرپرستی، ارتباطات و مهارت‌های میان فردی، مبانی کنترل و مدیریت عملیات بوده است. بنابراین مطالب مبانی رفتار فردی و گروهی، شناخت تیم‌های کاری، ایجاد انگیزه و پاداش‌دهی کارکنان، رهبری و سرپرستی، ارتباطات و مهارت‌های میان فردی، مبانی کنترل و مدیریت عملیات از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: درس اصول و مبانی مدیریت از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. این درس با توجه به ماهیتی که دارد نقش تعیین کننده‌ای جهت کسب رتبه برتر شدن ایفا می‌کند، بنابراین لازم است این درس با برنامه‌ای منسجم و پیوسته بررسی و مطالعه گردد، تا درجه تسلط در این درس ایجاد گردد. علی رغم اینکه ضریب این درس از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برابر مقدار یک لحاظ شده است، اما تعدد بالای سوال در این درس یعنی ۲۰ سوال در یک درس ارزش و جایگاه این درس را در رتبه بالا و تعیین کننده‌ای قرار داده است. پاسخگویی به ۲۰ سوال کامل در این درس معادل پاسخگویی به ۵ سوال درس ضریب ۴ مثل ساختمان گسسته و یا طراحی الگوریتم است. درس اصول و مبانی مدیریت در دسته دروس امن قرار دارد، یعنی تلاش با نتیجه رابطه مستقیم دارد، یعنی تلاش بیشتر می‌شود نتیجه بهتر. یعنی می‌توان با برنامه‌ای موثر در شیوه مطالعه این درس به ۱۰۰ درصد سوالات درس اصول و مبانی مدیریت در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک پاسخ داد. اما دروس ساختمان داده در دسته دروس ناامن قرار دارند، یعنی تلاش با نتیجه رابطه تصادفی دارد، یعنی تلاش بیشتر می‌شود نتیجه تصادفی. دروس امن هم زمان کمتری برای مطالعه و رسیدن به حد تسلط مصرف می‌کنند و هم در جلسه آزمون به زمان کمتری برای پاسخگویی نیاز دارند، اما دروس ناامن هم زمان بیشتری برای مطالعه و رسیدن به حد غیرممکن تسلط مصرف می‌کنند و هم در جلسه آزمون به زمان بیشتری برای پاسخگویی نیاز دارند. زمانی که برای پاسخگویی به هر سوال دروس ناامن مانند ساختمان داده  در جلسه آزمون مصرف می‌شود به طور متوسط حدود ۴ دقیقه است  که برای ۶ تست به طور متوسط می‌شود ۲۴ دقیقه، اما زمانی که برای پاسخگویی به هر سوال دروس امن مانند اصول و مبانی مدیریت در جلسه آزمون مصرف می‌شود به طور متوسط حدود ۳۰ ثانیه است که برای ۲۰ تست به طور متوسط می‌شود ۱۰ دقیقه. این راز در کلیه دروس امن مانند اصول و مبانی مدیریت، پایگاه داده‌ها، مهندسی نرم‌افزار، هوش مصنوعی، سیستم عامل، شبکه‌های کامپیوتری، ۵ تست گرامر در زبان عمومی و متن‌های زبان تخصصی نهفته است.

مشخصات کتاب اصول و مبانی مدیریت

عنوان کتاب: اصول و مبانی مدیریت

مقطع: کارشناسی ارشد

مولفین: ارسطو خلیلی فر – فاطمه منصوری هانیس

ناشر: انتشارات راهیان ارشد

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحات: ۴۴۱

سال انتشار: ۱۳۹۷

مقدمه مولفین کتاب اصول و مبانی مدیریت

به‌نام خدا

به‌نام خداوند جان و خرد                    کزین برتر اندیشه برنگذرد

کتاب حاضر، کامل‌ترین مرجع آموزش درس اصول و مبانی مدیریت، ویژه کنکور کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات می‌باشد. با توجه به اهمیت خاصی که درس اصول و مبانی مدیریت برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد دارد، بعد از سال‌ها تدریس و تحقیق، تصمیم گرفتیم، این مجموعه خاص را به شیوه‌ای منحصربه‌فرد جمع‌آوری نماییم. در حال حاضر اکثر اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور از کتاب‌‌‌ نویسنده مشهور این درس یعنی استیفن پی. رابینز ویراست پنجم تا نهم استفاده می‌کنند و عموم تست‌های مطرح شده در چند سال اخیر از مفاهیم همین کتاب‌ بوده است. لذا بر آن شدیم تا با بهره‌گیری از نوشته‌های این کتاب مرجع و برخی منابع معتبر دیگر، کتابی را به صورت جامع به رشته تحریر درآوریم. این کتاب تلاش نموده است تا مباحث مطرح شده را برمبنای تدریس دانشگاهی و براساس سرفصل‌های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و منطبق با مفاهیم و مباحث تدریس شده در دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان بررسی و تبیین نماید.

این کتاب در چهارده فصل و براساس جدیدترین تغییرات منابع و آزمون‌های کارشناسی ارشد تنظیم شده است.

این کتاب علاوه براینکه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد، قابل استفاده است، مرجع ارزنده و جامعی برای آموزش این درس در دانشگاه‌ها می‌باشد.

با کمال میل خرسندم که مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از همه عزیزانی که در تهیه این کتاب نقش داشته‌اند به واسطه حمایت‌های بی‌دریغشان تقدیم نمایم.

از جناب آقای جعفر بدوستانی ریاست محترم انتشارات آزاده (راهیان ارشد) جناب آقای امیرحسین عالی‌خانی مدیریت محترم بخش آموزش که در به ثمر رساندن این اثر بسیار محبت کرده‌اند، سپاسگزاریم.

جناب آقای امیر بدوستانی مدیریت محترم بخش نشر و چاپ انتشارات به پاس سخت‌کوشی و تلاش فراوانشان، کمال تشکر و قدردانی را می‌نمایم.

هم‌چنین سرکار خانم فرزانه محمدلو که انجام امور اجرایی کتاب را برعهده داشتند، کمال تشکر و قدردانی را می‌نمایم.

در پایان دوست داریم در یک بیان صمیمانه، به خوانندگان محترم، ابراز کنیم که در نوشتن این کتاب چیزی به جز عشق و خدمت را لحاظ نکرده‌ایم. تمام فکرمان آن بوده که هرآنچه در توان داریم را در این مسیر به کار گیریم.

با وجود دقت فراوانی که در تهیه این اثر به‌کار رفته است، وجود اشتباه در آن اجتناب‌ناپذیر است. لذا از تمامی دوستان، اساتید و دانشجویان عزیز خواهشمندیم هرگونه نظر و پیشنهاد در زمینه اصلاح یا بهبود این کتاب را از طریق سایت:

khalilifar.ir

و یا صفحه اینستاگرام:

arastoo.khalilifar

و یا صفحه تلگرام:

arastookhalilifar@

و یا به طور مستقیم با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۳۰۶۶۰۲ با ما در میان بگذارند.

امید است که این خدمت ناچیز مورد قبول خداوند متعال قرار گرفته و قابل استفاده شما عزیزان باشد.

ارسطو خلیلی‌فر – فاطمه منصوری هانیس

سرفصل‌های کتاب اصول و مبانی مدیریت

فصل اول: مفاهیم پایه


فصل دوم: محیط مدیریت


فصل سوم:  برنامه‌ریزی


فصل چهارم: مبانی تصمیم‌گیری


فصل پنجم: پایه طراحی سازمانی


فصل ششم: استخدام و مدیریت منابع انسانی


فصل هفتم: مدیریت تغییر، استرس و نوآوری


فصل هشتم: مبانی رفتار فردی و گروهی


فصل نهم: شناخت تیم‌های کاری


فصل دهم: ایجاد انگیزه و پاداش‌دهی کارکنان


فصل یازدهم: رهبری و سرپرستی


فصل دوازدهم: ارتباطات و مهارت‌های میان فردی


سیزدهم: مبانی کنترل


فصل چهاردهم: مدیریت عملیات

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد.

همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد.

موفق و پیروز باشید.

ارسطو خلیلی فر

21 پاسخ ها
 1. fatemeh
  fatemeh می گوید:

  سلام استاد..
  کلی منتظر این کتاب بودم..الآن کانال رو چک کردم..متوجه شدم چاپ تمام شده..
  چند روز دیگه باید منتظر بمونیم چاپ دوم من منتشر بشه؟؟
  .

  پاسخ
 2. فرناز
  فرناز می گوید:

  سلام استاد

  استاد ببخشید ، همون شبی که لینک خرید کتاب مدیریت رو تو کانالتون زدین ، من سفارش دادم کتابو ولی متاسفانه هنوز به دستم نرسیده ، جزوه ی شبکه و کتاب هوش و که قبلا سفارش داده بودم دو روزه به دستم رسید واسه همین یخورده نگران شدم.

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   نگران نباش،
   حجم درخواست زیاد بود واسه همین تعدادی از درخواست ها به ترتیب ثبت سفارش معوق شده اند، درخواست شما جزو معوقات شده است، ما در انتظار دریافت کتب در دفتر بابان هستیم و به محض موجود شدن سفارشات ارسال می گردد، نهایت فردا ارسال رو شروع می کنیم.

   پاسخ
 3. icall
  icall می گوید:

  سلام . من دارم برای دکتری مدیریت ورزشی میخونم یکی ازمنابعمون اصول و مبانی مدیریت هست . نمی دونم چه کتابهایی رو باید بخونم اگه امکان داره راهنماییی بفرمایید ؟ همین کتاب اصول و مبانی راهیان رو میشه خوند؟ ممنون

  پاسخ
 4. م.عبدی
  م.عبدی می گوید:

  سلام ، استاد برای خرید کتابهای شما به صورت اینترنتی ، چه طور باید اقدام کنم ؟ از کجا سفارش بدم که مطمئن باشه و طی ۲-۳ روز به دستم برسه (آدرس هم در تهران هست برای شهرستان نمی خوام) ؟

  پاسخ
 5. مهدی
  مهدی می گوید:

  سلام استاد
  از کتاب مبانی مدیریت رابینز ۸ فصل خوندم میخاستم ببینم همین رابینز را ادامه بدم یا کتاب جدید شما را بخونم

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   توصیه من کتاب جدید ما هست، رابینز رو بخواید بخونید باید کامل حفظ کنید، ما در کتاب جدید کاری کردیم مطالب در ذهن ماندگار بشه

   پاسخ
 6. صابر
  صابر می گوید:

  سلام ،من کارشناسی نرم افزار خوندم و بنابه علاقه میل به ادامه ارشد در فناوری اطلاعات را دارم تنها مشکلی که دارم اینه که نمیدونم کدوم کتاب از کدوم مولف نزدیکتر به تستهایی است که در کنکور سراسری برای کتاب اصول و مبانی مدیریت می آید ،لطفا دقیق ترین کتاب را بدون تعصب بهم معرفی کنید ،ارادتمند شما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *