کتاب زبان عمومی و تخصصی

کتاب زبان عمومی و تخصصی

کتاب زبان عمومی و تخصصی زارع جلد دوم

توجه: این کتاب به طور کامل شامل درسنامه‌ای جامع، شیوا و کامل و دقیق در بخش درس و حل فوق تشریحی تست‌های کنکور دولتی و آزاد از سال ۱۳۷۰ تا ۱۴۰۰ در بخش حل تست می‌باشد.

توجه: داشتن گنجینه‌ی لغوی خوب نقشی حیاتی در یادگیری زبان انگلیسی بویژه درک مطلب ایفا می‌کند تا جایی که متخصصین آموزش، لغت را “قلب زبان” می‌نامند. از این رو، تا کنون کتاب‌های بی شماری در خصوص آموزش واژگان منتشر شده است که هریک بسته به تجربه و تاکید نویسنده آن شامل لیستی از واژگان پرکاربرد است. در اغلب موارد معادل کلمه به زبان فارسی و جمله‌ای که نحوه استفاده از آن کلمه را نشان می‌دهد نیز در زیر هر واژه آمده است.

توجه: چند سوال و نکته‌ی کلیدی قابل تامل وجود دارد. تا چه میزان کتاب‌های مورد نظر توانسته‌اند نیاز اصلی جامعه آموزشی ما بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی و آن هم نه فقط در امتحانات ورودی بلکه در کل فرآیند تکمیل دوره‌های کارشناسی ارشد، دکتری، IELTS وTOEFL  را مرتفع سازند؟ تا چه میزان نویسندگان و گردآورندگان کتاب‌های لغت با الزامات آموزشی امتحانات ورودی، مقالات و پروژه‌های دانشجویی آشنا هستند؟ مهمتر از همه، آیا نحوه آموزش واژگان در کتاب‌های موجود مطابق با اصول آموزش نوین زبان انگلیسی است؟

توجه: از جمله شاخص‌ترین کتاب‌های موجود در آموزش ایران که متاسفانه به دلایل مختلف از جمله تبلیغات نابجا، سودجویی برخی ناشران و عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص آموزش لغات، در تیراژهای بسیار بالا به چاپ می‌رسد می‌توان کتاب ۵۰۴ واژه و یا Essential words for the TOEFL را نام برد. باید گفت، با یک نگاه سطحی به کنکورهای گذشته کارشناسی ارشد و دکتری وزارت علوم، کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد به راحتی می‌توان به عدم تناسب و تطابق محتویات کتاب‌های مذکور با نیازهای واقعی دانشجویان پی برد. حقیقت تلخ و دردناک این است که بسیاری از مدرسین آموزش زبان و سایت‌های معتبر دانشگاهی با معرفی این کتاب‌ها به دانشجویان به محبوبیت آنها افزوده‌اند و باعث شده‌اند دانشجویان زیادی هر ساله مبالغی را بابت خرید این کتاب‌ها یا فلش کارت‌های آنها بپردازند و مهمتر از آن وقت گرانب‌های خود را صرف مطالعه آنها کنند، بدون اینکه نتیجه‌ی مطلوبی بگیرند.

توجه: در کتاب مذکور سعی شده است با توجه به شناخت نویسنده از نحوه‌ی طراحی سوال و دیدگاه طراحان در زمینه طراحی تست واژگان و درک مطلب پس از چندین سال مطالعه و تدریس در موسسات بنام آموزشی رویکردی متفاوت به آموزش واژگان اتخاذ شود و لیستی تهیه گردد که به اذعان دانشجویان ارشد، دکتری و متقاضیان IELTS و TOEFL در سال‌های اخیر، جوابگوی نیازهای واقعی دانشجویان چه در امتحانات ورودی و چه در خواندن مقالات علمی باشد. از جمله ویژگی‌های شاخص این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه به اطلاعات تکمیلی واژگان و نه فقط معنای لغت

تثبیت دانش کسب شده در زمان اندک بوسیله فایل‌های صوتی واژگان

تهیه آزمون‌های شبیه سازی شده مطابق با دیدگاه طراحان سوالات کنکور

توجه به حروف اضافه قبل و بعد از کلمات

توجه به ساختار استفاده از کلمه

توجه به معنای مختلف کلمه در موقعیت های مختلف

توجه به تفاوت های ریز معنایی واژگان مترادف

توجه: کتاب زبان عمومی و تخصصی علیرضا زارع جلد اول و زبان عمومی و تخصصی علیرضا زارع جلد دوم منتشر شده از سوی انتشارات بابان و انتشارات راهیان ارشد، مطالب ارزشمندی جهت درک درس زبان عمومی و تخصصی ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

توجه: با توجه به گستردگی درس زبان عمومی و تخصصی در کنکور ارشد و دکتری تمامی رشته‌ها و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس درس و نکته و تست زبان عمومی و تخصصی شرکت کنند. 

مشخصات کتاب زبان عمومی و تخصصی

عنوان کتاب: زبان عمومی و تخصصی

مقطع: کارشناسی ارشد و دکتری

مولف: علیرضا زارع

ناشر: انتشارات راهیان ارشد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحات: ۱۵۸

سال انتشار: ۱۳۹۸

مقدمه مولف کتاب زبان عمومی و تخصصی

به‌نام خدا

تقدیر و تشکر

 فرصت نوشتن، افاضه‌ای است از حضرت حق و لذتی است وصف ناپذیر. خداوند بزرگ را شاکرم که دیگر بار مجال نگارش کتابی دیگر را به بنده‌ی کم مقدارش ارزانی داشت.

بر خود واجب می‌دانم از تمامی دوستان و همکارانم که در زمان نگارش کتاب صمیمانه مرا همراهی و حمایت کردند تقدیر و تشکر کنم:

– همسر و دختر نازنینم بخاطر تحمل ساعت‌ها و روزهای متمادی عدم حضورم در جمع خانواده

– دوست و همکار گرانقدرم جناب استاد ارسطو خلیلی فر بخاطر حمایت‌های بی دریغ شان

– دوست قدیمی و همکار عزیزم جناب استاد ابوالفضل گیلک بابت حمایت‌ها و دلگرمی‌های همیشگی‌شان

– برادران عزیزتر از جانم آقایان سعید و محمد زارع بابت بازخوانی و ویرایش متن اولیه کتاب

– همکاران گرانقدرم خانم‌ها سیده مهرنوش سیدی، لیلا بعاج زاده و راضیه درستی مطلق بخاطر همراهی و زحمت تایپ متن اصلی

– جناب آقای بدوستانی مدیر محترم انتشارات راهیان ارشد و همکاران‌شان بخاطر چاپ و پخش کتاب

– و همه‌ی دانشجویان عزیزم که همواره انگیزه‌ی اصلی نگارش کتاب‌های من هستند.

برای همه‌ی عزیزان آرزوی سلامتی و خوشبختی دارم.

مقدمه مؤلف

داشتن گنجینه‌ی لغوی خوب نقشی حیاتی در یادگیری زبان انگلیسی بویژه درک مطلب ایفا می‌کند تا جایی که متخصصین آموزش، لغت را “قلب زبان” می‌نامند. از این رو، تا کنون کتاب‌های بی شماری در خصوص آموزش واژگان منتشر شده است که هریک بسته به تجربه و تاکید نویسنده آن شامل لیستی از واژگان پرکاربرد است. در اغلب موارد معادل کلمه به زبان فارسی و جمله‌ای که نحوه استفاده از آن کلمه را نشان می‌دهد نیز در زیر هر واژه آمده است.

اما چند سوال و نکته‌ی کلیدی قابل تامل وجود دارد. تا چه میزان کتاب‌های مورد نظر توانسته‌اند نیاز اصلی جامعه آموزشی ما بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی و آن هم نه فقط در امتحانات ورودی بلکه در کل فرآیند تکمیل دوره‌های کارشناسی ارشد، دکتری، IELTS وTOEFL  را مرتفع سازند؟ تا چه میزان نویسندگان و گردآورندگان کتاب‌های لغت با الزامات آموزشی امتحانات ورودی، مقالات و پروژه‌های دانشجویی آشنا هستند؟ مهمتر از همه، آیا نحوه آموزش واژگان در کتاب‌های موجود مطابق با اصول آموزش نوین زبان انگلیسی است؟

از جمله شاخص‌ترین کتاب‌های موجود در آموزش ایران که متاسفانه به دلایل مختلف از جمله تبلیغات نابجا، سودجویی برخی ناشران و عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص آموزش لغات، در تیراژهای بسیار بالا به چاپ می‌رسد می‌توان کتاب ۵۰۴ واژه و یا Essential words for the TOEFL را نام برد. باید گفت، با یک نگاه سطحی به کنکورهای گذشته کارشناسی ارشد و دکتری وزارت علوم، کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد به راحتی می‌توان به عدم تناسب و تطابق محتویات کتاب‌های مذکور با نیازهای واقعی دانشجویان پی برد. حقیقت تلخ و دردناک این است که بسیاری از مدرسین آموزش زبان و سایت‌های معتبر دانشگاهی با معرفی این کتاب‌ها به دانشجویان به محبوبیت آنها افزوده‌اند و باعث شده‌اند دانشجویان زیادی هر ساله مبالغی را بابت خرید این کتاب‌ها یا فلش کارت‌های آنها بپردازند و مهمتر از آن وقت گرانب‌های خود را صرف مطالعه آنها کنند، بدون اینکه نتیجه‌ی مطلوبی بگیرند.

در کتاب مذکور سعی شده است با توجه به شناخت نویسنده از نحوه‌ی طراحی سوال و دیدگاه طراحان در زمینه طراحی تست واژگان و درک مطلب پس از چندین سال مطالعه و تدریس در موسسات بنام آموزشی رویکردی متفاوت به آموزش واژگان اتخاذ شود و لیستی تهیه گردد که به اذعان دانشجویان ارشد، دکتری و متقاضیان IELTS و TOEFL در سال‌های اخیر، جوابگوی نیازهای واقعی دانشجویان چه در امتحانات ورودی و چه در خواندن مقالات علمی باشد. از جمله ویژگی‌های شاخص این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه به اطلاعات تکمیلی واژگان و نه فقط معنای لغت

تثبیت دانش کسب شده در زمان اندک بوسیله فایل‌های صوتی واژگان

تهیه آزمون‌های شبیه سازی شده مطابق با دیدگاه طراحان سوالات کنکور

توجه به حروف اضافه قبل و بعد از کلمات

توجه به ساختار استفاده از کلمه

توجه به معنای مختلف کلمه در موقعیت های مختلف

توجه به تفاوت های ریز معنایی واژگان مترادف

امید است همانطور که این کتاب در قالب جزوه کلاسی توانسته است در سال‌های اخیر نگرانی بسیاری از دانشجویان را برطرف کند و در اغلب موارد مطابقت تقریباً کاملی با امتحانات ارشد و دکتری داشته باشد، هم چنان نیاز دانشجویان تحصیلات تکمیلی و متقاضیان دوره های IELTS  و TOEFL را مرتفع سازد.

علیرضا زارع

سرفصل‌های کتاب زبان عمومی و تخصصی

فصل اول: انواع کلمات

اسم، معرف اسم، کمیت نما، صفت، قید، ضمیر، حرف اضافه، اسم مصدر


فصل دوم: یادگیری بر اساس الگو

الگوی گرامری عبارات، عبارات اسمی، وصفی، قیدی، فعلی، حرف اضافه ای، اسم مصدری


فصل سوم: جمله

ارکان جمله، نهاد، گزاره، مکمل‌های معنایی


فصل چهارم: انواع جملات

امری، تعجبی، خبری، پرسشی، ساده، مرکب، پیچیده


فصل پنجم: نحوه‌ی تحلیل تست گرامر

فاعل و فعل، توجه به کاما


فصل ششم: تست دوره‌ای گرامر


فصل هفتم: Cloze Test کنکور سال‌های گذشته

دانود کتاب زبان عمومی و تخصصی

فصل اول: انواع کلمات

دانلود فصل اول کتاب زبان عمومی و تخصصی (انواع کلمات)


فصل دوم: یادگیری بر اساس الگو


فصل سوم: جمله


فصل چهارم: انواع جملات


فصل پنجم: نحوه‌ی تحلیل تست گرامر


فصل ششم: تست دوره‌ای گرامر


فصل هفتم: Cloze Test کنکور سال‌های گذشته

دانلود فیلم کلاس آنلاین زبان عمومی و تخصصی

فصل اول: انواع کلمات

دانلود بخش اول کلاس آنلاین فصل اول کتاب زبان عمومی و تخصصی (انواع کلمات)

دانلود فصل اول کتاب زبان عمومی و تخصصی (انواع کلمات)


فصل دوم: یادگیری بر اساس الگو


فصل سوم: جمله


فصل چهارم:  انواع جملات

فصل پنجم: نحوه‌ی تحلیل تست گرامر


فصل ششم: تست دوره‌ای گرامر


فصل هفتم: Cloze Test کنکور سال‌های گذشته

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد.

همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد.

موفق و پیروز باشید.

ارسطو خلیلی فر

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *