کتاب ساختمان داده

کتاب ساختمان داده

کتاب ساختمان داده

توجه: این کتاب بر اساس ویراست‌های جدید چهار نویسنده مشهور این درس یعنی توماس اچ کورمن، چارلز ای لیزرسان، رونالد ال ریوست و کلیفورد استین موسوم به CLRS نگارش شده است.

توجه: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منبع درس ساختمان داده کتاب توماس اچ کورمن، چارلز ای لیزرسان، رونالد ال ریوست و کلیفورد استین موسوم به CLRS معرفی شده‌است.

توجه: این کتاب به طور کامل شامل درسنامه‌ای جامع، شیوا و کامل و دقیق در بخش درس و حل فوق تشریحی تست‌های کنکور مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات دولتی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۵ در بخش حل تست می‌باشد.

توجه: کتاب ساختمان داده منتشر شده از سوی انتشارات نصیر، مطالب ارزشمندی جهت درک درس ساختمان داده ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

مشخصات کتاب ساختمان داده

عنوان کتاب: ساختمان داده

مقطع: کارشناسی ارشد و دکتری

مولفین: محسن ابراهیمی مقدم

ناشر: انتشارات نصیر

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحات:۴۶۲

سال انتشار: ۱۳۹۵

مقدمه مولف کتاب ساختمان داده

به‌نام خدا

مقدمه مولف

درس ساختمان داده و الگوریتم‌ها که به داده ساختارها نیز مشهور است، از مهمترین دروس رشته‌ی مهندسی کامپیوتر در تمامی گرایش‌هاست. بی‌شک داشتن اطلاعات کامل و جامع و تسلط بر مباحث مطرح در این درس، نه تنها به دانشجویان کمک شایانی در فراگیری سایر دروس خواهد کرد، بلکه باعث ایجاد دیدی ژرف و منعطف در حوزه‌ی مسائل رشته‌ی مهندسی کامپیوتر خواهد شد. اهمیت درس ساختمان داده‌ها تا بدانجاست که تقریبا در تمامی آزمون‌های ورودی مقاطع مختلف رشته‌ی مهندسی کامپیوتر، سوالات این درس مورد آزمون قرار می‌گیرد. به رغم اهمیت فوق العاده و مباحث جذاب درس و همچنین وجود منابع گسترده به زبان انگلیسی، منابع فارسی مناسب که قابل اطمینان باشند بسیار اندک و در حد یک یا دو کتاب می‌باشد.

لذا در این کتاب بر آن شدیم، تا ضمن تالیف مجموعه‌ای جامع و کامل که تمامی سرفصل‌های درس را به خوبی می‌پوشاند، با رویکردی آموزشی مطالب ارائه شوند. به صورتی که دانشجو بتواند با مطالعه‌ی مباحث این کتاب مفاهیم درسی را به خوبی فراگرفته و بر آنها مسلط شود. امید است با توجه به نحوه ارائه مطالب و ترتیب آنها، این کتاب بتواند به عنوان منبع مناسب درسی در آزمون‌های مقاطع مختلف رشته‌ی مهندسی کامپیوتر برای دانشجویان به کار گرفته شود.

در راستای افزایش جنبه‌ی آموزشی کتاب حاضر، سعی شده است در انتهای هر فصل تمرین‌هایی برای دانشجویان ارائه شود. به کلیه‌ی دانشجویان محترم توصیه می‌شود، ضمن مطالعه‌ی مطالب کتاب حتما نسبت به حل تمرین‌ها اقدام نمایند تا فرآیند یادگیری کامل‌تر شود. علاوه بر این سوالات آزمون‌های مختلف رشته‌ی مهندسی کامپیوتر به صورت موضوعی طبقه‌بندی شده و در انتهای هر فصل ارائه شده است ضمن اینکه پاسخ آنها نیز به صورت تشریحی برای استفاده‌ی بهتر و درک بالاتر ارائه شده است.

در پایان از زحمات کلیه‌ی افرادی که در تالیف این کتاب و ویرایش آن در طی حدود دو سال تلاش فراوانی داشته‌اند تشکر و قدردانی می‌کنم. از جمله‌ی این افراد می‌توان به آقایان آذرخش کی‌پور و امیرحسین عبدی اشاره کرد. که زحمات فراوان در تهیه‌ی مطالب، نگارش و ویرایش آنها کشیدند و اگر زحمات ایشان نبود قطعا این کتاب را پایانی نبود. علاوه بر ایشان از زحمات آقای فرزاد شعربافیان که زحمت ویرایش نهایی کتاب را بر عهده داشته‌اند، تشکر و قدردانی فراوان دارم. در انتها از زحمات آقای زنگی در فرآیند رسم شکل‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم. همچنین از تلاش و زحمت کلیه دانشجویان کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی که به نوعی با ارسال بازخوردهای مناسب سعی در غنی کردن کتاب مذکور نموده‌اند تشکر و قدردانی می‌شود.

از کلیه خوانندگان عزیز و محترم استدعا دارم چنانچه نظر و پیشنهادی در کتاب یا ایرادی در آن مشاهده می‌کنند – که قطعا در چاپ اول ناگزیر است- در راه اعتلای علمی کتاب، آن موارد را از طریق پست الکترونیکی m_moghadam@sbu.ac.ir برای اینجانب ارسال نمایند تا در ویرایش‌های بعدی مورد توجه قرار گیرد.

محسن ابراهیمی مقدم

سرفصل‌های کتاب ساختمان داده

فصل اول: تحلیل الگوریتم‌ها


فصل دوم: الگوریتم‌های بازگشتی


فصل سوم: ساختمان‌های داده‌های مقدماتی


فصل چهارم: لیست


فصل پنجم: صف


فصل ششم: پشته


فصل هفتم: درخت


فصل هشتم: فرهنگ داده‌ها


فصل نهم: صف الویت


فصل دهم: گراف


فصل یازدهم: الگوریتم‌های مرتب‌سازی


پیوست ۱: نوع داده‌ی اشاره گر


پیوست ۲: تحلیل استهلاکی


پیوست ۳: فراخوانی با مقدار و فراخوانی با ارجاع

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد.

همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد.

موفق و پیروز باشید.

ارسطو خلیلی فر

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *