کتاب هوش مصنوعی

کتاب هوش مصنوعی

کتاب هوش مصنوعی ابوالفضل گیلک

توجه: این کتاب بر اساس ویراست جدید راسل و نورویگ ۲۰۰۹ یعنی ویراست سوم تهیه شده است.

توجه: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منبع درس هوش مصنوعی کتاب راسل و نورویگ معرفی شده‌است.

توجه: این کتاب به طور کامل شامل درسنامه‌ای جامع، شیوا و کامل و دقیق در بخش درس و حل فوق تشریحی تست‌های کنکور دولتی و آزاد از سال ۱۳۸۰ تا ۱۴۰۰ در بخش حل تست می‌باشد.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی، عامل‌های هوشمند، حل مساله با جستجو، جستجوی آگاهانه و اکتشاف و مساله‌های ارضای محدودیت داشته‌اند، به طور میانگین ۳ تا ۴ تست از ۷ تست مطرح شده در درس هوش مصنوعی در سال‌های اخیر از مطالب مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی، عامل‌های هوشمند، حل مساله با جستجو، جستجوی آگاهانه و اکتشاف و مساله‌های ارضای محدودیت بوده است. بنابراین مطالب مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی، عامل‌های هوشمند، حل مساله با جستجو، جستجوی آگاهانه و اکتشاف و مساله‌های ارضای محدودیت از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب جستجوی خصمانه(بازی‌ها)، عامل‌های منطقی، منطق مرتبه اول، استنتاج در منطق مرتبه اول و نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین داشته‌اند، به طور میانگین ۳ تا ۴ تست از ۷ تست مطرح شده در درس هوش مصنوعی در سال‌های اخیر از مطالب جستجوی خصمانه(بازی‌ها)، عامل‌های منطقی، منطق مرتبه اول، استنتاج در منطق مرتبه اول و نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین بوده است. بنابراین مطالب جستجوی خصمانه(بازی‌ها)، عامل‌های منطقی، منطق مرتبه اول، استنتاج در منطق مرتبه اول و نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: کتاب هوش مصنوعی ابوالفضل گیلک منتشر شده از سوی انتشارات بابان و انتشارات راهیان ارشد، مطالب ارزشمندی جهت درک درس هوش مصنوعی ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

توجه: با توجه به گستردگی درس هوش مصنوعی در کنکور ارشد کامپیوتر‌ و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس هوش مصنوعی‌ شرکت کنند.

توجه: با توجه به گستردگی درس هوش مصنوعی در کنکور ارشد کامپیوتر‌ و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس نکته و تست و تمرین هوش مصنوعی شرکت کنند.

مشخصات کتاب هوش مصنوعی

عنوان کتاب: هوش مصنوعی

مقطع: کارشناسی ارشد

مولف: ابوالفضل گیلک – ارسطو خلیلی‌فر

ناشر: انتشارات راهیان ارشد

نوبت چاپ: دوازدهم

تعداد صفحات: ۵۳۴

سال انتشار: ۱۴۰۰

مقدمه مولفین کتاب هوش مصنوعی

به‌نام خدا

مقدمه مولف

به‌نام خداوند جان و خرد      کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند بزرگ را شاکریم که بار دیگر عنایتی فرمود تا در عرصه اعتلای فرهنگ جامعه تخصصی قدمی برداریم و کتابی دیگر را به رشته تحریر درآوریم. کتاب حاضر به صورت جامع و خودآموز نوشته شده و دقیقا مطابق با سرفصل‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در آزمون‌های دولتی و آزاد می‌باشد.

مراجع مختلف درس هوش مصنوعی، در عین جامع و دقیق بودن، معمولا از یک سو دارای متن سنگین و پیچیده‌ای هستند و از سوی دیگر مثال‌های آنها از تعداد و تنوع قابل قبولی برخوردار نیستند. علاوه بر این، ترجمه‌های موجود این متون نیز اغلب سنگینی و غیر روان بودن آنها را به ارث برده و به آن افزوده‌اند. لذا نیاز به کتابی ساده و روان که مباحث مربوطه را به راحتی و با مثال‌های کافی توضیح دهد احساس می‌شد. این نیاز، ما را بر آن داشت تا با تکیه بر تجربیات آموزشی متمادی، کتابی را در این زمینه به رشته تحریر درآوریم.

در تحریر این کتاب سعی شده است تمام مباحث هوش مصنوعی، به زبان ساده و با مثال‌هایی مناسب و کافی شرح داده شوند و نکات مختلف مرتبط با هر موضوع به طور دقیق و کامل بیان شود. از این رو انتظار می‌رود این اثر بتواند گزینه مناسبی برای آموزش این درس باشد.

مباحث تکمیلی درس هوش مصنوعی – شامل زبان پرولوگ، نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین – که در کنکور دولتی به دفعات از آنها سوال داده شده است تا حد لازم در فصل‌های نهم و دهم آورده شده‌اند.

در پایان هر فصل، تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته دانشگاه‌های دولتی و آزاد در رشته‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات به همراه پاسخ‌های تشریحی جامع گنجانده شده است تا این کتاب بتواند برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد نیز قابل استفاده باشد.

با کمال میل خرسندم که مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از همه عزیزانی که در تهیه این کتاب نقش داشته‌اند به واسطه حمایت‌های بی‌دریغشان تقدیم نمایم.

از دوستان عزیزمان، آقایان مهندس مهدی کرمی و دکتر بهزاد زمانی که در امر ویراستاری این اثر همراه و همیار ما بودند کمال تشکر و قدردانی را به عمل می‌آوریم.

از جناب آقای جعفر بدوستانی ریاست محترم انتشارات آزاده (راهیان ارشد) جناب آقای امیرحسین عالی‌خانی مدیریت محترم بخش آموزش که در به ثمر رساندن این اثر بسیار محبت کرده‌اند، سپاسگزاریم.

جناب آقای امیر بدوستانی مدیریت محترم بخش نشر انتشارات و جناب آقای حسن نیکبخت مدیریت محترم بخش چاپ انتشارات به پاس سخت‌کوشی و تلاش فراوانشان شایان تقدیر و سپاس هستند.

هم‌چنین سرکار خانم فرزانه محمدلو که انجام امور اجرایی کتاب را برعهده داشتند، کمال تشکر و قدردانی را می‌نمایم.

با وجود دقت فراوانی که در تهیه این اثر به‌کار رفته است، وجود اشتباه در آن اجتناب‌ناپذیر است. لذا از تمامی دوستان، اساتید و دانشجویان عزیز خواهشمندم هرگونه نظر و پیشنهاد در زمینه اصلاح یا بهبود این کتاب را از طریق سایت:

khalilifar.ir

و یا صفحه اینستاگرام:

arastoo.khalilifar

و یا صفحه تلگرام:

arastookhalilifar@

و یا به طور مستقیم با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۳۰۶۶۰۲ با ما در میان بگذارند.

امید است که این خدمت ناچیز مورد قبول خداوند متعال قرار گرفته و قابل استفاده شما عزیزان باشد.

ابوالفضل گیلک

سرفصل‌های کتاب هوش مصنوعی

فصل اول: مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی


فصل دوم: عامل‌های هوشمند


فصل سوم:  حل مساله با جستجو


فصل چهارم: جستجوی محلی


فصل پنجم: جستجوی خصمانه(بازی‌ها)


فصل ششم: مساله‌های ارضای محدودیت


فصل هفتم: عامل‌های منطقی


فصل هشتم: منطق مرتبه اول


فصل نهم: استنتاج در منطق مرتبه اول


فصل دهم: معناشناسی پایگاه داده


فصل دهم: نمایش دانش و شبکه‌های باور بیزین

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد.

همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد.

موفق و پیروز باشید.

ارسطو خلیلی فر

50 پاسخ ها
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. دومان از مشهد
  دومان از مشهد می گوید:

  سلام استاد.
  من مقطع لیسانس هستم و کتاب هایی که از شما دیدم برای مقطع ارشد هست .برای آزمون های استخدامی میخوام کتاب بخرم .به نظر شما کتاب های تخصصی ارشد رو تهیه کنم بخونم.چون من هیچ کتابی از شما در مقطع لیسانس ندیدم.یک کتاب هوش مصنوعی سال ۹۶ تهیه کردم ناگفته نماند وقتی میخوندنم لذت میبردم خیلی شیرین توضیح داده بودید.لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام بله حتما هر کتابی مرتبط با آزمون شما ما داریم تهیه کنید بقیه دوستان شما هم برای این آزمون همین منابع رو تهیه می کنن، ضمن اینکه فیلم کلاس ها هم قابل تهیه است

   پاسخ
 2. hadis
  hadis می گوید:

  سلام کتاب قدیمی هوش مصنوعی راهیان ارشد ؛ انتشارات آزاده خیلی با کتاب جدید تفاوت داره؟ میشه از اون هم استفاده کرد برای آزمون ۹۸؟

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   حتما برای کنکور دولتی ۹۸، کتاب چاپ دهم راهیان ارشد تهیه بفرمایید. کتاب جدید ویرایش شده است و متن درس نیز به آن اضافه شده است…

   در کتاب هوش مصنوعی چاپ دهم چه کار کردیم؟
   در چاپ دهم به انتهای فصل ۵ یک بخش اضافه شده (بخش ساختار مسائل) که بر اساس ویراست سوم کتاب راسل است.
   فصل های دیگه بطور موردی و جزئی با توجه به سوالاتی که دانشجویان بمرور از ما پرسیدن توضیحات یا نکته اضافه شده‌.
   فصل های ۵ تا ۹ تمامی تست ها بازبینی شدند، سعی شده مثل یک دانشجو که واسه اولین بار یک تست رو میبینه سوالات رو حل کنیم و جاهایی که ممکنه برای دانشجو شک و تردید یا ابهام و سوال ایجاد کنه رو توی پاسخ ها بهش توجه کنیم و توضیح بدیم.
   همینطور برای سوالاتی که امکانش بوده، علت درستی یا نادرستی تک تک گزینه ها ذکر شده.
   با توجه به سوالاتی که بعضا دانشجوها در گذشته در خصوص یک تست از ما پرسیده بودن سعی کردیم در پاسخ های چاپ دهم پاسخ بدیم که اگر اون سوال یا ابهام برای سایر دانشجوها هم وجود داشته بتونن توضیحش رو داشته باشن.
   سوالاتی که نیاز به آدرس دهی به کتاب راسل سوم داشته است در صورت امکان با آدرس دهی دقیق به کتاب راسل برای دانشجو روشن کرده ایم.
   حل تشریحی دولتی ۱۳۹۷ در کتاب گنجانده شده است.

   پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه می گوید:

  با سلام
  من زمستون پارسال کتاب هوش رو خریداری کردم چاپ ۸
  واسه کنکور ۹۸ حتما باید چاپ ده باشه؟
  مشکلی نداره اگه فقط همین چاپ هشتم رو بخونم؟
  خیلی تفاوت دارند؟؟؟

  پاسخ
 4. محسن
  محسن می گوید:

  سلام استاد خسته نباشین. برای مطالعه این کتاب باید قبلش چه چیزهایی رو مطالعه کرده باشیم؟ یعنی پیش نیاز هاش کدوم فصل ها از کدوم درس ها هستن. باتشکر.

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی فر
   ارسطو خلیلی فر می گوید:

   سلام
   پیش نیاز درس هوش مصنوعی، درس ریاضیات گسسته هست و حتما گسسته رو از کتاب راهیان ارشد استاد گیلک بخونید

   پاسخ
 5. aazam.maanavi@gmail.com
  aazam.maanavi@gmail.com می گوید:

  سلام من چاپ سال قبل کتاب هوش را دارم فیلم های استاد گیلگ را هم میخوام تهیه کنم لازم چاپ جدید کتاب را بخرم؟

  پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *