کتاب هوش مصنوعی

کتاب هوش مصنوعی

کتاب هوش مصنوعی ابوالفضل گیلک

توجه: این کتاب بر اساس ویراست جدید راسل و نورویگ ۲۰۰۹ یعنی ویراست سوم تهیه شده است.

توجه: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منبع درس هوش مصنوعی کتاب راسل و نورویگ معرفی شده‌است.

توجه: کتاب هوش مصنوعی ابوالفضل گیلک به طور کامل شامل درسنامه‌ای جامع، شیوا و کامل و دقیق در بخش درس و حل فوق تشریحی تست‌های کنکور دولتی و آزاد از سال ۱۳۸۰ تا ۱۴۰۰ در بخش حل تست می‌باشد.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی، عامل‌های هوشمند، حل مساله با جستجو، جستجوی آگاهانه و اکتشاف و مساله‌های ارضای محدودیت داشته‌اند، به طور میانگین ۳ تا ۴ تست از ۷ تست مطرح شده در درس هوش مصنوعی در سال‌های اخیر از مطالب مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی، عامل‌های هوشمند، حل مساله با جستجو، جستجوی آگاهانه و اکتشاف و مساله‌های ارضای محدودیت بوده است. بنابراین مطالب مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی، عامل‌های هوشمند، حل مساله با جستجو، جستجوی آگاهانه و اکتشاف و مساله‌های ارضای محدودیت از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: در سال‌های اخیر طراحان کنکور توجه زیادی به مطالب جستجوی خصمانه(بازی‌ها)، عامل‌های منطقی، منطق مرتبه اول، استنتاج در منطق مرتبه اول و نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین داشته‌اند، به طور میانگین ۳ تا ۴ تست از ۷ تست مطرح شده در درس هوش مصنوعی در سال‌های اخیر از مطالب جستجوی خصمانه(بازی‌ها)، عامل‌های منطقی، منطق مرتبه اول، استنتاج در منطق مرتبه اول و نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین بوده است. بنابراین مطالب جستجوی خصمانه(بازی‌ها)، عامل‌های منطقی، منطق مرتبه اول، استنتاج در منطق مرتبه اول و نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین از اهمیت بالایی برخودار است.

توجه: کتاب هوش مصنوعی ابوالفضل گیلک و ارسطو خلیلی فر منتشر شده از سوی انتشارات بابان و انتشارات راهیان ارشد، مطالب ارزشمندی جهت درک درس هوش مصنوعی ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

توجه: با توجه به گستردگی درس هوش مصنوعی در کنکور ارشد کامپیوتر‌ و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس هوش مصنوعی‌ شرکت کنند.

توجه: با توجه به گستردگی درس هوش مصنوعی در کنکور ارشد کامپیوتر‌ و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس نکته و تست و تمرین هوش مصنوعی شرکت کنند.

برای تهیه کتاب این محصول به صورت فیزیکی می توانید به سایت انتشارات بابان مراجعه نمایید.

مشخصات کتاب هوش مصنوعی

عنوان کتاب: هوش مصنوعی

مقطع: کارشناسی ارشد

مولف: ابوالفضل گیلک – ارسطو خلیلی‌فر

ناشر: انتشارات راهیان ارشد

نوبت چاپ: دوازدهم

تعداد صفحات: ۵۳۴

سال انتشار: ۱۴۰۰

مقدمه مولفین کتاب هوش مصنوعی

به‌نام خدا

مقدمه مولف

به‌نام خداوند جان و خرد      کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند بزرگ را شاکریم که بار دیگر عنایتی فرمود تا در عرصه اعتلای فرهنگ جامعه تخصصی قدمی برداریم و کتابی دیگر را به رشته تحریر درآوریم. کتاب حاضر به صورت جامع و خودآموز نوشته شده و دقیقا مطابق با سرفصل‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در آزمون‌های دولتی و آزاد می‌باشد.

مراجع مختلف درس هوش مصنوعی، در عین جامع و دقیق بودن، معمولا از یک سو دارای متن سنگین و پیچیده‌ای هستند و از سوی دیگر مثال‌های آنها از تعداد و تنوع قابل قبولی برخوردار نیستند. علاوه بر این، ترجمه‌های موجود این متون نیز اغلب سنگینی و غیر روان بودن آنها را به ارث برده و به آن افزوده‌اند. لذا نیاز به کتابی ساده و روان که مباحث مربوطه را به راحتی و با مثال‌های کافی توضیح دهد احساس می‌شد. این نیاز، ما را بر آن داشت تا با تکیه بر تجربیات آموزشی متمادی، کتابی را در این زمینه به رشته تحریر درآوریم.

در تحریر این کتاب سعی شده است تمام مباحث هوش مصنوعی، به زبان ساده و با مثال‌هایی مناسب و کافی شرح داده شوند و نکات مختلف مرتبط با هر موضوع به طور دقیق و کامل بیان شود. از این رو انتظار می‌رود این اثر بتواند گزینه مناسبی برای آموزش این درس باشد.

مباحث تکمیلی درس هوش مصنوعی – شامل زبان پرولوگ، نمایش دانش، برنامه‌ریزی و شبکه‌های باور بیزین – که در کنکور دولتی به دفعات از آنها سوال داده شده است تا حد لازم در فصل‌های نهم و دهم آورده شده‌اند.

در پایان هر فصل، تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته دانشگاه‌های دولتی و آزاد در رشته‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات به همراه پاسخ‌های تشریحی جامع گنجانده شده است تا این کتاب بتواند برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد نیز قابل استفاده باشد.

با کمال میل خرسندم که مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از همه عزیزانی که در تهیه این کتاب نقش داشته‌اند به واسطه حمایت‌های بی‌دریغشان تقدیم نمایم.

از دوستان عزیزمان، آقایان مهندس مهدی کرمی و دکتر بهزاد زمانی که در امر ویراستاری این اثر همراه و همیار ما بودند کمال تشکر و قدردانی را به عمل می‌آوریم.

از جناب آقای جعفر بدوستانی ریاست محترم انتشارات آزاده (راهیان ارشد) جناب آقای امیرحسین عالی‌خانی مدیریت محترم بخش آموزش که در به ثمر رساندن این اثر بسیار محبت کرده‌اند، سپاسگزاریم.

جناب آقای امیر بدوستانی مدیریت محترم بخش نشر انتشارات و جناب آقای حسن نیکبخت مدیریت محترم بخش چاپ انتشارات به پاس سخت‌کوشی و تلاش فراوانشان شایان تقدیر و سپاس هستند.

هم‌چنین سرکار خانم فرزانه محمدلو که انجام امور اجرایی کتاب را برعهده داشتند، کمال تشکر و قدردانی را می‌نمایم.

با وجود دقت فراوانی که در تهیه این اثر به‌کار رفته است، وجود اشتباه در آن اجتناب‌ناپذیر است. لذا از تمامی دوستان، اساتید و دانشجویان عزیز خواهشمندم هرگونه نظر و پیشنهاد در زمینه اصلاح یا بهبود این کتاب را از طریق سایت:

khalilifar.ir

و یا صفحه اینستاگرام:

arastoo.khalilifar

و یا صفحه تلگرام:

arastookhalilifar@

و یا به طور مستقیم با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۳۰۶۶۰۲ با ما در میان بگذارند.

امید است که این خدمت ناچیز مورد قبول خداوند متعال قرار گرفته و قابل استفاده شما عزیزان باشد.

ابوالفضل گیلک

سرفصل‌های کتاب هوش مصنوعی

فصل اول: مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی


فصل دوم: عامل‌های هوشمند


فصل سوم:  حل مساله با جستجو


فصل چهارم: جستجوی محلی


فصل پنجم: جستجوی خصمانه(بازی‌ها)


فصل ششم: مساله‌های ارضای محدودیت


فصل هفتم: عامل‌های منطقی


فصل هشتم: منطق مرتبه اول


فصل نهم: استنتاج در منطق مرتبه اول


فصل دهم: معناشناسی پایگاه داده


فصل دهم: نمایش دانش و شبکه‌های باور بیزین

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد.

همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد.

موفق و پیروز باشید.

ارسطو خلیلی فر

54 پاسخ ها
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. حسین
  حسین می گوید:

  سلام و خدا قوت
  میشه بگین تفاوت فیلم های افلاین و کتاب در بحث درسنامه و برسی تست چی هست.
  هر کدوم چند درصد تست و چند درصد درسنامه دارند؟؟
  ممنونم میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • ارسطو خلیلی‌فر
   ارسطو خلیلی‌فر می گوید:

   سلام
   در کتاب تمام تست های کنکور به شکل چاپی حل شده است و در کلاس ها و فیلم ها نیز مجدد تمام تست های کتاب چاپی اینبار به شکل ویدیویی حل شده است.

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.