کتاب ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌ها

کتاب ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌ها

کتاب ۶۰۰ مسئله دکتر قدسی

توجه: این کتاب بر اساس ویراست‌های جدید چهار نویسنده مشهور این درس یعنی توماس اچ کورمن، چارلز ای لیزرسان، رونالد ال ریوست و کلیفورد استین موسوم به CLRS نگارش شده است.

توجه: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منبع دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم کتاب توماس اچ کورمن، چارلز ای لیزرسان، رونالد ال ریوست و کلیفورد استین موسوم به CLRS معرفی شده‌است.

توجه: این کتاب به طور کامل شامل حل تشریحی سوالات تالیفی از کتب مرجع و مسئله‌های المپیاد است.

توجه: کتاب ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها والگوریتم‌ها محمد قدسی منتشر شده از سوی انتشارات فاطمی، مطالب ارزشمندی جهت درک درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

توجه: کتاب ساختمان داده ابوالفضل گیلک منتشر شده از سوی انتشارات بابان و انتشارات راهیان ارشد، مطالب ارزشمندی جهت درک درس ساختمان داده ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

توجه: کتاب طراحی الگوریتم ابوالفضل گیلک منتشر شده از سوی انتشارات بابان و انتشارات راهیان ارشد، مطالب ارزشمندی جهت درک درس طراحی الگوریتم ارائه کرده است، که تهیه آن را توصیه می‌کنیم.

توجه: با توجه به گستردگی درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم در کنکور ارشد کامپیوتر‌ و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس ساختمان داده و طراحی الگوریتم شرکت کنند.

توجه: با توجه به گستردگی درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم در کنکور ارشد کامپیوتر‌ و اهمیت بسیار بالای این درس به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای این درس در کلاس نکته و تست و تمرین ساختمان داده و طراحی الگوریتم شرکت کنند.

مشخصات کتاب ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌ها

عنوان کتاب: ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌ها

مقطع: کارشناسی ارشد و دکتری

مولف: محمد قدسی و آیدین نصیری شرق

ناشر: انتشارات فاطمی

نوبت چاپ: هشتم

تعداد صفحات: ۳۱۸

سال انتشار: ۱۳۹۹

مقدمه مولف کتاب ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌ها

به‌نام خدا

کتابی که پیش روی شماست مجموعه‌ای از ۶۰۰ مسئله‌ی چندگزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌هاست که نویسنده‌ی اول با بیش از ۲۵ سال تدریس در این زمینه، برای آزمون‌های ورودی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی کامپیوتر، و نیز برای تعدادی از آزمون‌های مرحله‌ی اول المپیادهای کامپیوتر کشور طراحی و برخی را نیز با کسب اجازه از طراحان جمع‌آوری کرده است.

از ۶ سال پیش کار تهیه‌ی این کتاب آغاز شد و نویسنده‌ی دوم راه حل کامل این مسئله‌ها و نیز راهنمایی‌هایی برای تعدادی از آن‌ها به کتاب افزود و ماکروهای مورد نیاز برای حروفچینی خودکار کتاب را تهیه کرد.

صورت مسئله‌ها در ۷ فصل دسته‌بندی شده‌اند: تحلیل الگوریتم‌ها، مرتب‌سازی، داده‌ساختارهای ساده و پیش‌رفته، الگوریتم‌ها، گراف‌ها و تعدادی از مسئله‌های الگوریتمی المپیاد کامپیوتر ایران. فصل ۸ شامل راهنمایی‌های کوتاه برای تعدادی از مسئله‌هاست که به حل مسئله‌ها کمک می‌کند. فصل ۹ حاوی گزینه‌های درست و فصل ۱۰ شامل راه‌حل‌های کامل برای تمام مسئله‌هاست. تعدادی از مسئله‌های مشکل را با یک ستاره (*) و برخی را که خیلی مشکل هسند با دو ستاره (**) مشخص کرده‌ایم. از آن‌جا که بخش عمده‌ای از محتوای کتاب راه‌حل‌های تشریحی است، توصیه می‌شود که اگر پاسخ صحیح مسئله‌ای را یافتید، راه حل آن‌را نیز بخوانید تا با ایده‌های جدید و نکته‌های ظریف در حل آن مسئله آشنا شوید.

به نظر می‌رسید که تهیه و حروفچینی این کتاب خیلی به درازا نکشد، اما در عمل آماده‌سازی نهایی آن تاکنون به طول انجامید. کتاب به‌طور کامل توسط نویسندگان و با سیستم حروف‌چینی فارسی تک آماده شد. به این سیستم قابلیتی افزوده شد تا جابه‌جایی مسئله‌ها به سهولت ممکن شود و به طور خودکار شماره‌ی مسئله‌ها در فصل‌های مختلف و تمامی ارجاع‌ها به درستی تولید شوند. برای رسم شکل‌ها هم از نرم‌افزار xfig تحت cygwin یا winfig استفاده و سعی شد تا کتاب هم‌زمان از کیفیت بالای علمی و ظاهری برخوردار شود؛ که شاید این دلیل عمده‌ی طولانی شدن تهیه‌ی کتاب باشد.

استفاده از این کتاب را به دانش‌جویان رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر به ویژه داوطلبان آزمون‌های ورودی کارشناسی ارشد و دکتری این رشته‌ها و هم‌چنین دانش‌آموزان علاقه‌مند به المپیادهای کامپیوتر توصیه می‌کنیم. برخی از مسئله‌های این کتاب مانند مسئله‌های الگوریتمی المپیاد کامپیوتر نیاز به پیش‌نیاز دانشگاهی ندارند. سایر مسئله‌ها ممکن است در تعریف یا راه حل، نیاز به آگاهی از برخی مبانی داده‌ساختارها و طراحی الگوریتم‌ها داشته باشند، به این منظور کتاب‌های کورمن و داده‌ساختارها و مبانی الگوریتم مولفین همین کتاب را توصیه می‌کنیم. کتاب‌های دیگر نویسنده‌ی اول یعنی مسئله‌های الگوریتمی، برنامه‌نویسی و نظری و معماهای الگوریتمی هم در بالابردن توانایی حل مسئله به شما کمک می‌کنند.

سپاس‌گزاری. اولین بار آقای عباس محرابیان بخش‌هایی از کتاب را بازبینی کرد. پس از وی، یک‌بار هم آقای محمد حسین غفاری انجدانی این کتاب را بررسی کرد و پیش‌نهادهای مناسبی ارائه داد. جمعی از دانشجویان درس طراحی الگوریتم‌ها که در این مدت توسط نویسنده‌ی اول در دانشگاه صنعنی شریف ارائه می‌شد نیز جسته و گریخته اصلاحاتی به کتاب وارد کردند. آقای فرید مصلحی، مدیر تولید انتشارات فاطمی، نسخه‌های نهایی کتاب را چندین بار بازبینی کرد و با تیزبینی خود نکته‌های مفید زیادی را متذکر شد. شکل نهایی کتاب مدیون دقت ایشان است. از تمامی این عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

نویسندگان این کتاب تلاش کرده‌اند که ساده‌ترین و آموزنده‌ترین راه‌حل‌ها را برای مسئله‌ها انتخاب کنند و سعی کرده‌اند که مسئله‌ها و حل و راهنمایی آن‌ها درست و بدون اشکال باشند. اما آشکار است که بسیاری از مسئله‌ها ممکن است راه حل‌های مختلفی داشته باشند. اما از خوانندگان می‌خواهیم که ایرادهای احتمالی یا پیشنهادهای سازنده‌ی خود را از طریق پست الکترونیکی به ما اطلاع دهند.

محمد قدسی،

استاد دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر،

دانشگاه صنعتی شریف،

ghodsi@sharif.edu

sharif.edu/~ghodsi

آیدین نصیری شرق،

مهندس نرم‌افزار،

شرکت Google،

aideen@gmail.com،

aideen.org

سرفصل های کتاب ۶۰۰ مسئله‌ی چند گزینه‌ای از داده ساختارها و الگوریتم‌ها

فصل اول:  تحلیل الگوریتم‌ها

رابطه‌های بازگشتی، تابع‌های مجانبی‌‌‌، تحلیل رویه‌های ترتیبی، تحلیل سرشکنی، سختی الگوریتم‌ها و الگوریتمی


فصل دوم: مرتب‌سازی

مرتب‌سازی سریع، مرتبه‌ی آماری، ادغام دنباله‌های مرتب، مسئله‌های دیگر


فصل سوم:   داده ساختارهای ساده

لیست، پشته و صف، درخت‌ها، عبارت، درخت عبارت، هرم‌ها، درهم‌سازی و سایر داده ساختارها


فصل چهارم:  داده ساختارهای پیش‌رفته

درخت دودویی جست و جو، درخت قرمز سیاه، درخت ای.وی.ال و دیگر گسترش‌ها، مجموعه‌های مجزا، داده ساختارهای دیگر


فصل پنجم:  الگوریتم‌ها

الگوریتم‌های عمومی، الگوریتم‌های حریصانه، روش پویا، الگوریتم هافمن، مسئله‌های دیگر


فصل ششم: گراف‌ها

مقدمات و شمارش، عمومی و الگوریتمی، کوتاه‌ترین مسیر، هم‌بندی و درخت فراگیر کمینه


فصل هفتم:  مسئله‌های المپیاد

گراف، برنامه‌نویسی، مرتب‌سازی و رابطه‌های بازگشتی، الگوریتم‌ها و متفرقه


فصل هشتم: راهنمایی‌ها


فصل نهم: گزینه‌های درست


فصل دهم: راه حل‌ها

خرید کتاب از طریق لینک مقابل برای شما امکان پذیر است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری و تلفنی: ۷۷۹۷۲۸۶۸-۰۲۱

توجه

به سوالات شما در بخش کتاب و مشاوره حداکثر تا ساعت ۸ صبح روزهای زوج پاسخ خواهم داد.

همچنین به سوالات درسی شما مانند حل تست‌ها نیز در بخش مربوط به هر کتاب پاسخ خواهم داد.

موفق و پیروز باشید.

ارسطو خلیلی فر

10 پاسخ ها
 1. امیرحسین بهنام
  امیرحسین بهنام می گوید:

  سلام خسته نباشید راستش استاد برام یه سوال پیش اومده بهترین کتاب فارسی که طراحی الگوریتم رو از پایه تدریس کرده باشه سراغ دارید؟ اگه هست میشه اسمشو بگید؟ هم مثال زیاد داشته باشه هم کامل توضیح داده باشه.

  پاسخ
  • گروه بابان
   گروه بابان می گوید:

   سلام
   برای دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم متاسفانه هنوز کتاب جامع و خوبی وجود ندارد
   توصیه من برای این دروس کلاس استاد گیلک هست و نهایت کتاب ساختمان داده و طراحی الگوریتم استاد گیلک که قرار هست توسط راهیان ارشد چاپ شود

   پاسخ
 2. امیرحسین بهنام
  امیرحسین بهنام می گوید:

  سلام وقت بخیر – کتابی وجود داره که به زبان فارسی باشه و طراحی الگوریتم رو بصورت کامل تدریس کرده باشه؟ همراه با تمرین + حل تمرین تشریحی…. ممنون میشم معرفی کنید با تشکر

  پاسخ
  • گروه بابان
   گروه بابان می گوید:

   سلام
   برای دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم متاسفانه هنوز کتاب جامع و خوبی وجود ندارد
   توصیه من برای این دروس کلاس استاد گیلک هست و نهایت کتاب ساختمان داده و طراحی الگوریتم استاد گیلک که قرار هست توسط راهیان ارشد چاپ شود

   پاسخ
  • ارسطو خلیلی‌فر
   ارسطو خلیلی‌فر می گوید:

   سلام
   دکتر قدسی طراح کنکور هستن و اغلب سوالات داده و الگوریتم از این کتاب هست شامل سوالات تالیفی و دانشگاه های خارج کشور و المپیادها

   پاسخ
 3. مریم
  مریم می گوید:

  سلام .چطور میتونم کتاب را تهیه کنم. آیا بعد از خرید پی دی اف کتاب در اختیارم قرار میگیره یا خود کتاب باید پست بشه؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *